Psöriatik artrit hastalarında otoimmun tiroid hastalığı sıklığı ve anti tnf-α tedavisinin etkisi
Autoimmune thyroid in psori̇asi̇s patients frequency of disease and effect of anti tnf-α treatment
- Tez No: 771500
- Danışmanlar: UZMAN EMİNE FİGEN TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Psöriatik Artrit(PsA) psöriazis'e eşlik eden enflamatuar romatizmal bir hastalıktır. Otoimmün tiroid hastalığı ile sjögren sendromu, sistemik lupus eritematoz, romatoid artrit, progressif sistemik skleroz gibi romatizmal hastalıkların birlikteliği birçok çalışmada gösterilmiştir. TNF-α'yı hedefleyen biyolojik tedaviler PsA tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız PsA hastalarında tiroid hastalığı sıklığını ve Anti-TNF-α tedavinin buna etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 66 (43 kadın 23 erkek) PsA hastası, 35 (25 kadın 10 Erkek) sağlıklı kontrol alındı. PsA hastalarının 38 tanesi temel etkili tedavi (Metotraxate), 28 tanesi anti TNF- α tedavi almaktaydı. Hastaların tiroid fonksiyon testleri ve tiroid otoantikorları değerlendirildi. Endokrin uzmanı tarafından tiroid ultrasonografileri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Psoriatic arthritis is an inflammatory arthritis associated with psoriasis. Although initially considered a variant of rheumatoid arthritis, psoriatic arthritis emerged as a distinct clinical entity. Anti-TNF α therapy are successfully used in the treatment of PsA. In this study, the frequency of thyroid disorders in patients with PsA and the impact of anti-TNF α therapy on this were investigated. Data of 101 patients (female/male (F/M) 68/33) were analyzed. Data on free T3, free T4, thyroid-stimulating hormone, anti-thyroid peroxidase antibodies (TPO), anti-thyroglobulin antibodies, and thyroid ultrasound were assessed retrospectively. 28 patients were receiving anti-TNF α, while 38 (F/M 12/52) were receiving other drugs [DMARD]. Investigating the data regarding gender in both populations, autoimmune thyroid disease frequency was found to be lower in the patient group receiving anti-TNF α treatment. It was concluded that the frequency of thyroid autoimmune disease was higher in our study than that reported in the literature, and the frequency of thyroid disorder in patients with PsA was lower in those receiving anti-TNF α compared to those not. This may arise from the role of TNF α on pathogenesis of thyroid disorders.