Kronik kalp yetmezliği olan hastalarda serum vaspin düzeylerinin araştırılması
The evaluation of serum vaspin level in chronic heart failure
- Tez No: 271883
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGIN KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kalp yetmezliği hemodinamik anormallikler, bozulmuş egzersiz kapasitesi, nörohormonal aktivasyon, hızlı progresyon göstermesi ile karakterize kalbin, dokuların ihtiyacı olan sistemik perfüzyonu sağlayamayacak düzeyde mekanik yetersizliği olarak tanımlayabileceğimiz yüksek morbidite ve mortaliteyle seyreden kompleks bir sendromdur. Görülme sıklığı yaşla beraber artmaktadır. Kardiyovasküler hastalıkların son aşamasında da kalp yetmezliği klinik tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dekatlarda insan ömrünün artması, kardivasküler hastalıkların tedavisindeki ilaç gelişimleri, invaziv ve noninvaziv tedavi seçeneklerindeki gelişmeler kalp yetmezliğinin insidansının hızla artmasına neden olmuştur. Artan hasta populasyonu, son yıllarda kalp yetmezliğinin takip ve tedavisinde birçok çalışmanın da yapılmasına neden olmuştur. Tüm bu gelişmelere rağmen günümüzde kalp yetmezliği halen yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden bir süreçtir. Çalışmalar, hastaların %30-40'ının tanıdan sonra 1 yıl içinde, %60-70'inin de 5 yıl içinde öncelikle kalp yetersizliğinin kötüleşmesi veya ani olarak gelişen muhtemelen ventriküler maling aritmi nedeniyle öldüğünü göstermiştir.Yağ dokusu kaynaklı adipositokinlerin ateroskleroza katılımcı olduğu düşünülmektedir. Ateroskleroz kalp yetmezliğinin en önemli nedenidir. Vaspin (visseral adipoz tissue-derived serpin) glikoz ve lipit metabolizmasında regülatuar rol oynayan önemli ve yeni bir adipositokindir. Vaspin yakın zamanda tanımlanmış olan bir serin proteaz ailesi üyesidir ve Otsuka Long?Evans Tokushima Fatty (OLETF) ratlarda, obezite ve insülin plazma konsantrasyonları pik seviyeye ulaştığı zaman visseral adipoz dokuda eksprese edildiği bilinmektedir.Biz de bu çalışmamızda kronik kalp yetmezliği olan ve kronik kalp yetmezliği olmayan (sağlıklı gönüllü birey) olguların plazma vaspin düzeylerini karşılaştırarak kronik kalp yetmezliğinin gelişim ve etiyopatogenezinde vaspin'in rol oynayıp oynamadığını araştırmayı amaçladık.Çalışmaya; Aralık 2009 ? Mayıs 2010 tarihlerinde Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğine başvuran, klinik kalp yetmezliği tanısı alan, ekokardiyografik olarak Ejeksiyon fraksiyonu (EF) %40 ve altında olan 40 kalp yetmezlikli hasta, kontrol grubu (n=40) olarak kalp yetmezliği semptom ve bulguları olmayan, ekokardiyografik olarak ventrikül fonksiyonları korunmuş toplam 80 olgu alındı. Kanın santrifüj edilmesi ile elde edilen ve -20°C derecede saklanan serumdan, vaspin seviyeleri ELİZA yöntemi ile çalışıldı.Normal populasyona göre kalp yetmezliği hastalarında serum vaspin düzeyleri belirgin olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Heart failure which is characterized with hemodynamic abnormality, disordered exercise capacity, neurohormonal activation and rapid progression is a complex syndrome that has high morbidity and mortality caused by cardiac mechanic failure at the systemic perfusion that is needed for tissues. The incidence increases with age. However, heart failure is clinically seen at terminal stages of cardiovasculer diseases. Advanced human life at last decades, drug developments in the treatment of cardiovasculer diseases, developments in invasive and non-invasive treatment options caused increased incidence of heart failure. Increased patient population leads to a lot of studies related to follow-up and treatment of heart failure. Despite all of these development, heart failure is a currently still high mortalite and morbidity course. Studies showed that 1 year and 5 years after the diagnosis of heart failure, 30-40 % of patients and 60-70 % of patients died due to primarily deterioration of heart failure or suddenly developing possible ventriculer malign arhythmia, respectively.Atherosclerosis is the most important cause of heart failure. Adipocytokines derived from adipose tissue is considered a participant of atherosclerosis. Vaspine (visceral adipose tissue-derived serpin) is a new and an important adipocytokine in regulation of glucose and lipid metabolism. Vaspin is a member of recently discovered serine protease family and is known that it is expressed at adipose tissue when insuline plasma concentration is reached peak levels in Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty (OLETF) rats and obesity .In this study, we aimed to investigate that whether vaspin has a rol in the development and etiopathogenesis of chronic heart failure with comparison of vaspin levels between patients with chronic heart failure and healthy volunteers.In this study, total 80 cases consist of 40 patients with heart failure diagnosed as the echocardiograhic ejection fraction 40 % and/or below (n= 40) and control group (n=40) without heart failure symptoms and signs and preserved echocardiograrhically venticuler functions were enrolled between December 2009 ? May 2010 at Department of Cardiolgy, Faculty of Medicine, Firat University.