Lumbosakral transizyonel vertebra sıklığı; transizyonel vertebraların numaralandırılmasında sagittal sayma ve iliolumbal ligamanın katkısı
Lumbosacral transitional vertebrae incidence; contribution of the sagittal servicothoracic scout image and iliolumbar ligament in numbering transitional vertebrae
  1. Tez No: 271913
  2. Yazar: SIDDIKA SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖCAL SIRMATEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Transizyonel vertebra lumbosakral bölgede sık görülen varyasyonlardan biridir. Bu çalışmanın amacı sagittal sayma ve iliolumbal ligaman (ILL) seviyesinin belirlenmesinin lumbosakral transizyonel vertebra (LSTV) numaralandırmasında kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmektir.Çalışmaya Temmuz 2010 ile Kasım 2010 tarihleri arasında çekilen 156 kontrastsız lomber MRG tetkiki dahil edildi. Evre 2 ve üzeri spondilolistezisi, spinal-pelvik travma, enfeksiyon ve spinal cerrahi öyküsü olan hastalar çalışma dışında bırakıldı.T1A servikotorakal sagittal sayma, T2A sagittal görüntüler transizyonel vertebra açısından ve lumbosakral bileşkeye yönelik aksiyel oblik T1A görüntüler ILL düzeyini belirlemek için değerlendirildi.İstatistiksel değerlendirmede, student-t testi ve ki-kare testi kullanıldı. Analizler sosyal bilimler için istatistik paketi (SPSS, Chicago, IL, ABD) 13.0 sürümü ile gerçekleştirildi.156 olgunun 118'inde (%75.6) normal lumbosakral segmentasyon, 38'inde (%24.4) ise LSTV vardı.ILL LSTV olmayan olgularda genellikle L5 vertebra transvers prosesinden köken alır. Ancak LSTV grubunun yarısından fazlasında ILL pozisyonu L5 lokalizasyonunun dışında yer alır. Bu nedenle ILL pozisyonu LSTV'sı olan hastalarda lumbal seviyeleri belirlemede kullanılamaz. Doğru bir değerlendirme ve doğru bir numaralandırma yapmak için vertebral kolonun her bir alanının tamamını eksiksiz olarak direkt grafi ya da MRG ile değerlendirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
A transitional vertebrae is a common congenital variation in the lumbosacral area. The objective of this study was to evaluate the contribution of level of the iliolumbar ligaments and sagittal scout MRI images in numbering lumbosacral transitional vertebrae (LSTV).Between July 2010 and November 2010 lumbal MRI of 156 patients were included in this study. The exclusion criteria were a history of spinal-pelvic trauma, infection, previous lumbar spine surgery or stage 2 and over spondilolystesis.T1-weighted sagittal cervicothoracic scout and T2-weighted sagittal images were assessed for the presence of an LSTV and T1-weighted axial-oblique images of lumbosacral region were assessed for the level of origin of the iliolumbar ligament.Statistical analyses were performed using SPSS 13.0 (Chicago, IL;USA). Descriptive statistics were generated and quantitative values were calculated using student-t test and chi-square test.Of the 156 patients, 118 (%75.6) had normal lumbosacral segmentation and 38 (%24.4) had a transitional lumbosacral vertebrae.The ILL generally orginates from the transverse process of the L5 of the normal group. However in more than half of the LSTV group, the position of ILL was at alevel other than L5. Therefore ILL position can not be used to assign lumbar levels in a patient with LSTV. An accurate counting of segments in each spinal area may be accomplished with a full spine radiographic examination or MRI.