Vücut kitle indeksi, mezenterik yağ doku ve abdominal cilt altı yağ dokusunun vertebra kütlesi ve spinal indekslere etkisi
The effect of body-mass index, mesenteric fat tissue and abdominal subcutaneous fat tissue on vertebral mass and spinal indexes
  1. Tez No: 359385
  2. Yazar: EMİNE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA PAKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Obezite tüm dünyada ve ülkemizde sıklığı diderek artan ciddi bir sağlık sorunudur. Obezitenin kardiyovasküler sistem, endokrin sistem ve diğer vücut sistemleri üzerine etkileri yıllardır pek çok çalışmaya konu olmuştur. Ancak insan omurgası ve spinal kanal üzerine olan etkileri halen tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmaya S.Ü Tıp Fakültesi Radyoloji bölümüne tüm abdomen BT tetkiki için başvuran ve dışlama kriterlerine sahip olmayan 18-50 yaş arası 185 kadın, 215 erkek olmak üzere 400 kişi dahil edildi. Bu kişilerin ağırlık ve boyları kaydedilerek vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Elde edilen görüntülerden abdominal cilt altı yağ doku (ACYD) kalınlığı, mezenterik yağ doku (MYD) kalınlığı, tüm lomber vertebra ve S1 vertebra orta noktalarının masa seviyesine olan mesafeleri, tüm lomber vertebraların anteroposterior çapları, tüm lomber vertebralar seviyesinde spinal kanal anteroposterior çapı (SKÇ), L3-L4 vertebralar seviyesinde spinal kanal alanı (SKA), lumbosakral açı (LSA), sakral eğim (SE), pelvik tilt (PT) ve pelvik insidens (PI) ölçümleri yapıldı. VKİ, ACYD ve MYD kalınlığının vertebra çapı, SKÇ, SKA ve spinopelvik parametreler üzerinde etkisi olup olmadığına bakıldı. Ayrıca çalışmaya katılanlar istmik spondilolistezis ve transizyonel vertebra açısından tarandı. İstatistiki analiz için SPSS (Windows için 15.0) paket programı kullanıldı. Normal dağılıma uymayan değişkenlerin karşılaştırılması için Mann-Whitney U test ve Kruskall-Wallis testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren verilerin karşılaştırılmasında student-t testi, grupların ortalamalarının birbirleri ile varyans analizlerinde One-Way Anova testi ve korelasyon analizinde pearson korelasyon analizi ve Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a serious health problem with an increasing incidence in our country and all over the world. The effects of obesity on cardiovascular system, endocrine system and other body systems have been the subject of many studies over the years. However, the effects on the human vertebral column and spinal canal are still poorly understood. This study included 400 subjects, including 185 females and 215 males between the ages of 18 and 50 years, who was referred to Selcuk University, Faculty of Medicine, Department of Radiology for a complete abdominal CT scan and who did not have exclusion criteria. The participants' weights and heights were recorded to calculate body mass index (BMI). The measurements from the images obtained included the thickness of abdominal subcutaneous adipose tissue (ASAT) and mesenteric adipose tissue (MAT), the distance between the level of the table and the midpoints of all lumbar vertebrae and S1 vertebrae, anteroposterior diameters of all lumbar vertebrae, anteroposterior diameter of the spinal canal (APDSC) at the level of all the lumbar vertebrae, spinal canal area (SCA) at the level of L3-L4 vertebrae, lumbosacral angle (LSA), sacral slope (SS), pelvic tilt (PT), and pelvic incidence (PI). We also investigated whether BMI and the thickness of ASAT and MAT have effects on vertebral diameter, APDSC, SCA and spinopelvik parameters. In addition, the participants were screened for isthmic spondylolisthesis and transitional vertebrae. Statistical analysis was performed using SPSS 15.0 for Windows. Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test was used for the comparison of variables were not normally distributed. We used the student's t-test for the comparison of data with normal distribution, one-way ANOVA (Analysis of Variance) test for the comparison of the means of different groups, and Pearson correlation analysis and chi-square test for the correlation analysis. A p value of