Paranoid şizofrenide çocukluk çağı travmaları, yaşam olayları, kortizol ve stres
Childhood trauma, life events, cortisol and stress in paranoid schizophrenia
- Tez No: 271916
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada stres ve stres yanıtına yol açtığı bilinen kortizol düzeyi, yaşam olayları ve çocukluk çağı travmalarının, 0-5 yıllık, 6-10 yıllık paranoid şizofreni hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde karşılaştırılarak araştırılması; paranoid şizofreni hastalarında yaşam olayları ve çocukluk çağı travmalarının hastalığın alevlenmesiyle ve bazal kortizol düzeyleriyle ilişkisinin; kortizol, yaşam olayları ve çocukluk çağı travmalarının psikotik belirtilerin şiddetiyle ilişkisinin; hastaların hastaneye yatış ve çıkış değerlendirmelerinde psikotik belirtilerindeki değişimle kortizol düzeylerindeki değişimin ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir.Önerilen ilişkilerin araştırılması için psikotik alevlenme ile hastaneye yatırılan 0-5 yıllık ve 6-10 yıllık paranoid şizofreni hastalarında yatışlarının birinci (bazal kortizol düzeyi) ve üçüncü gününde ve tedavi sonrası hastaneden çıkmadan bir gün önce kortizol uyanma yanıtına bakılmış; hastaların yatış ve çıkışlarında psikotik belirtilerin şiddeti, birinci ve üçüncü kortizol ölçümleri ile aynı günde SANS, SAPS ile değerlendirilmiş; hastaneden çıkarılmalarından önce yaşam olayları ve çocukluk çağı travmaları değerlendirilmiştir.Sonuçlar paranoid şizofreni hastalarının sağlıklılardan daha fazla yaşam olayı yaşadığına işaret etmekte ve yaşam olayları karşısında daha fazla distres [F(2, 60) = 6.52, p
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate stress as marked by life events, cortisol and childhood trauma in in paranoid schizophrenia patients with an illness duration of 0-5 versus 6-10 years in comparison with healthy control participants; in addition, it was aimed to examine the relationship between life events and childhood trauma and exacerbation of illness and basal cortisol levels in paranoid schizophrenia patients and to investigate the relationship between the change in psychotic symptoms of patients in assessments during hospitalization and discharge and the change in cortisol levels.For testing the proposed relationships, cortisol awakening response were evaluated at the first (as basal cortisol level) and the third days of hospitalization and one day prior to hospital discharge after antipsychotic treatment in paranoid schizophrenia patients with an illness duration of 0-5 versus 6-10 years who were hospitalized due to exacerbation of psychotic symptoms; on the days of hospitalization and discharge, severity of psychotic symptoms was assessed and SANS and SAPS were applied on the same days of first and third cortisol assessments; and life events and childhood trauma were assessed prior to hospital discharge of patients.Results showed that, compared to healthy controls, schizophrenia patients reported more life events and experienced more distress [F(2, 60) = 6.52, p