İskemik ve non iskemik kardiyomiyopatili hastalarda diürnal kan basıncı değişimi
Diurnal blood pressure pattern in pateinte with iscemic and dilate cardiyomyopaty
- Tez No: 271929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SERDAR SOYDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Kalp yetmezliği nöro-endokrin sistem maladaptasyonu ile karakterize kronik bir süreçtir. Bu süreçte sempatik aktivasyonda artma,baroreseptör duyarlılığında azalma ve periferik rezistansta artma izlenmektedir. Bu durumun kan basıncının diürnal ritmini değiştirebileceği düşünülmüştür. İlleri derecede sistolik kalp yetersizliği olan hastalarda kan basıncının sirkadiyen değişiminin kontrollerden farklı olmadığını gösteren çalışmalar olsa da,çalışmalar; çoğunlukla ileri derecede sistolik kalp yetersizliği olan hastalarda nondipper ve reverse dipper durumun ağırlıkta olduğunu göstermektedir.Kalp yetersizliğinin etyolojisinin bu durum üzerindeki etkilerini inceleyen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Amacımız iskemik ve noniskemik kardiyomiyopatili hastalar arasında kan basıncının sirkadiyen ritmini araştırmaktır.MATERYAL VE METOD: Ejeksiyon fraksiyonu
Özet (Çeviri)
AİM: Heart failure is a cronic progression caracterized with noroendocrine system maladaptation. In this cronic progressive situation there is an increasing in sympatic activity and periferic vascular rezistance and a decreasing in baroreseptor sensitivity. This could be the cause of changing diurnal ritm of blood pressure. However some trials show circadian ritm of blood pressure in the patiens with severe systolic heart failure are not different from control groups but generally trials show nondipper and reverse dipper patients with severe heart failure are more often than the others. There is no trial about effects of heart failure etiology on this situation. Our purpose is searching circadian ritm between iscemic and noniscemic cardiyomyopaty patientsMATERİAL AND METHOD: İn our study we use 66 patients, 22 iscemic cardiyomyopaty, 22 with noniscemic cardiyompaty and 22 as control goup. Whose ejection fraction is under %40 wity sinus ritm, left heart enlargement, no biventricular pace implantation, no severe heart valve disease and who is not receiving dializ. Hemogram and routine laboratory tests of all paitents were studied, BMI and GFR were calculated. Echocardiografic test of all patients were made and each patient took a 24 hour ambulatory blood pressure device and prepared for the study.FİNDİNGS: İn the iscemic cardiyomyopaty group (21M,1F) men women there were satistically significant high man patient ratio than dilate cardiyomyopaty group (14M,8F) and control group (13M, 9F). Besides there was statistically high statin use in iscemic cardiyomyopaty group than noniscemic cardiyomyopaty group. There were no differences between iscemic cardiyomyopaty and noniscemic cardiyomyopaty patients for ejection fraction, age, DM, HT, GFR, BMI, hemogram and routine laboratory tests. İn control group dippers, in noniscemic cardiyomyopaty group nondippers and in iscemic cardiyomyopaty group reverse dippers were statistically significant high.