Migren etiyolojisinde oksidan-antioksidan dengenin rolünün araştırılması
Investigate of oxidant-antioxidant balance of role in migraine etiology
  1. Tez No: 271928
  2. Yazar: TUĞBA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Migren, biyokimyasal, genetik ve çevresel faktörlerle ilişkili multifaktöryel patogeneze sahip bir nörovasküler hastalıktır. Migren etyopatogenezini araştıran birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen kesin bir sonuca varılamamıştır. Son yıllarda çoğu hastalıkta olduğu gibi migren patogenezinde de oksidatif stresin önemi araştırılmaktadır. Azalmış serum paraoksonaz-1 (PON-1) aktivitesi, iskemik strok, koroner arter hastalığı ve Alzheimer gibi çeşitli hastalıklar için bir risk faktörüdür. PON-1 enzimi, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol oksidasyonunu önlemektedir.Bu çalışmada, migrenli hastalarda lipid peroksidasyon ürünü Malondialdehit (MDA),Total Antioksidan Kapasite,serum PON-1 aktivitelerini ve serum lipit profilini sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak patofizyolojik süreçteki muhtemel rolünü araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 28 auralı ve 32 aurasız migrenli hasta ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Migraine is a neurovascular disorder, which has a multifactorial pathogenesis associated with the various biochemical, genetic and environmental factors. Although many researches have been conducted to research migraine etiopathogenesis, no exact conclusion could be reached yet. In recent years, importance of oxidative stress on migraine pathogenesis like on many diseases is being researched. Decreased serum paraoxonase-1 (PON-1) activity is a risk factor for several disorders, including ischaemic stroke, coronary artery disease and Alzheimer's disease. PON-1 prevents oxidative modification of low-density lipoprotein (LDL) cholesterol.In this study, we investigated Malondialdehyde (MDA) of a lipid peroxidation,total antioxidant capacity, serum PON-1 activity and the serum lipid profile in patients with migraine and healthy subjects in order to reveal their role in the pathophysiology of the disease. Sixty patients with migraine (28 with aura, 32 without aura) and 30 healthy volunteers were included in the study.