Hidrokarbon alımı sonrası gelişen pnömonili çocuk olguların değerlendirilmesi
An evaluation on cases of children with pneumonia after taking hydrocarbon
- Tez No: 271934
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FUAT GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağı pnömonileri içinde tedavi ve patogenez bakımından farklılık göstermesi ve önlenebilir olması nedenleriyle hidrokarbon alımı sonrasında gelişen pnömoninin ayrı bir önemi vardır. Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Göğüs Kliniğinde 2006-2010 yılları arasında hidrokarbon alımı sonrasında gelişen pnömoni nedeniyle yatarak tedavi gören 54 çocuk olgu retrospektif olarak incelendi.Gereç ve Yöntemler: Hidrokarbon alımı sonrasında gelişen pnömoni tanısı almış 54 olgunun hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Olguların yaş, cinsiyet, başvuru şikayetleri, klinik, radyolojik ve laboratuvar bulguları ile tedavi ve prognostik özellikleri incelendi.Bulgular: Olguların 35'i (%64,8 ) erkek, 19'u (%35,2 ) kız, yaşları 1-5 yaş arasında olup, ortalama yaş 2,49 ± 0,80 yıl olarak saptandı. Etyolojik nedenler %63 oranında tiner, %33 oranında neft ve %3,7 gazyağı olarak saptandı. Hastaların hidrokarbon pnömonisine neden olan etkene maruz kalması ile şikayetlerin başlaması arasında geçen zaman 49 hastada (%90,7) aynı gün olarak bulundu. Hastaların ortalama hastanede yatış süresi 4,0 ± 2,3 gün olup, 6 hasta yoğun bakımda tedavi gördü, gazyağı alımı sonrası pnömoni gelişen bir hasta ise eksitus oldu. Klinik tabloda kötüleşme görülen 18 hastada tedavide inhaler kortikosteroid, bronkospazm bulguları ile seyreden 16 hastada ise inhaler salbutamol kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The pneumonia after uptake of hydrocarbons has a distinguieshed place in childhood pneumonia as it differs in terms of treatment and pathhogenesis and can be preventable. In this study, 54 children cases, who were treated for pneumonia after the hydrocarbon intake, were retrospectively reviewed between the years 2006-2010 at Pediatric Pulmonology Clinic of Dicle University Medical Faculty Hospital.Material and Methods: Patient files of 54 cases `which have a diagnosis of pneumonia that developed after the hydrocarbon uptake? were reviewed retrospectively. Age, gender, complaints, clinical, radiological and laboratory findings and treatment and prognostic characteristics of the cases were analyzed.Results: There were 35 (%64,8) male and 19 (%35,2) female cases aged between 1-5 years and the mean age was 2.49 ± 0.80 years. The etiological causes were respectively thinner %63, naptha %33 and kerosene %3,7. The time between `the exposure to factors that cause hydrocarbon pneumonia and onset of complaints? was found as same day for 49 (90.7%) patients. The mean hospital stay of patients was 4,0 ± 2,3 days and 6 patients were treated in the intensive care unit and one patient died of pneumonia developed after intake of kerosene. Inhaled corticosteroids was used in the treatment of 18 patients when the clinical status worsened and the inhaled salbutamol was used in the treatment of 16 patients presenting with signs of bronchospasm.