Süperfisiyal temporal fasya kullanılan deneysel kemik defekti modelinde; trombositten zengin plazma, kemik iliği stromal hücre ve elektromanyetik alan stimülasyonunun osteogenez üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects for platelet rich plasma, bone marrow stromal cell and electromagnetic field stimulation superficial temporal fascia used at experimental bone defect model
- Tez No: 271933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Herhangi bir nedenle ortaya çıkan kemik defektlerinin onarımı, plastik ve rekonstrüktif cerrahide önemli bir yere sahiptir. Bu defektlerin tedavilerinde amaç, defektin bulunduğu alandaki doku devamlılığının yeniden sağlanmasıdır. Bu defektler bazı durumlarda karşımıza geniş boyutlu olarak çıkabilir. Bu gibi geniş defektlerde spontan iyileşme sınırlıdır ve sıklıkla cerrahi müdahaleye gereksinim duyulur. Cerrahi müdahale aşamasında en sık kullanılan seçeneklerden birisi otojen kemik greftleridir. Ancak bu uygulamanın donör alan problemini bulunması ve sınırlı boyutta elde edilme imkanı bulunduğu için alternatif yöntemler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.Bu deneysel çalışmada, kemik rejenerasyonuna olumlu etkilerinin olduğu ileri sürülen PRP, BMSC ve manyetik alan uygulamasının; süperfisiyal temporal fasya ile sarılan zigomatik kemik defekti modelinde, kemik iyileşme hızına etkisi değerlendirilmiştir.Deneklerin zigomatik kemiğinde 4 mm'lik defekt oluşturulduktan sonra etrafı süperfisiyal temporal fasya flebi ile sarılmış ve non-union modeli oluşturulmuştur. Cerrahi sonrasında defekt alanına PRP, BMSC ve elektromanyetik alan uygulamasının farklı kombinasyonları uygulanmıştır. Uygulama sonrasında deneklerin kemik rejenerasyonları hidroksiprolin, ALP aktivitesi ve osteokalsin ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Tüm denekler kemik yoğunluğu ölçümüne tabi tutulmuşlardır. Deney sonunda alınan biyopsiler histopatolojik olarak incelenmiş ve kemik rejenerasyonu oranları mikroskobik olarak değerlendirilmiştir.Çalışmadan elde edilen bulgular sonucunda, PRP ve PEMF uygulamasının, kemik rejenerasyonu açısından oldukça yararlı ve etkili bir kombinasyon olduğu saptandı. Çalışmada kullanılan süperfisiyal temporal fasya flebinin de otojen, vasküler ve 3 boyutlu olması nedeniyle ideal bir kemik rejenerasyon ortamı sağlayan iyi bir skafold seçeneği olduğu gözlendi. Sonuç olarak, kritik boyutlu ya da iyileşmeyen kemik defektlerinde bu kombinasyonun oldukça kullanışlı bir tedavi seçeneği olduğu ve klinik uygulamalarda güvenle kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Reconstruction of bone defects that occur because of any reason has an important place in plastic and reconstructive surgery. The objective of the treatments of these defects is to reinstate the continuity of tissues placed in the area in which the defect has occurred. Spontaneous healing is limited in such large defects and often requires surgical intervention. Autogenous bone graft is one of which are used most frequently in the surgical intervention process. However, studies on alternative methods are carried out since this implementation has donor site complications and has a chance to obtain them in limited sizes.In this experimental study, the effect of the PRP, BMSC and magnetic field implementations which propound that they have a positive impact on bone regeneration were evaluated with the bone recovery speed in the zygomatic bone defect model enwrapped with superficial temporal fascia.After creating a 4 mm defect on the zygomatic bone of the experiments, the defect was encompassed with a superficial temporal fascial flap and a non- union was created. After surgery, different combinations of the PRP, BMSC and electromagnetic field implementations were implemented on the defected area. After implementation, bone regenerations of the experiments were evaluated with hydroxproline, ALP activity and osteocalcin measurements. All the experiments were subjected to bone density measurement. At the end of the experiment the conducted biopsies were histopathologically examined and the bone regeneration rates were microscopically evaluated.As a result of the findings, it was detected that the PRP and PEMF implementation was rather a beneficial and an effective combination in terms of bone regeneration. It was observed that the superficial temporal fascial flap used in the experiment was also a well scaffold choice providing an ideal bone regeneration area because of its autogeneous, vascular and three dimensional structures. As a result, it is thought that this combination in the non-healing bone defects is a rather useful treatment choice and it can be used in a reliable way in clinical applications.