Pediatrik yanık hastalarının pansuman değişiminde ketamin-propofol ve ketamin-deksmedetomidin kombinasyonlarının karşılaştırılması
Ketamine-propofol vs ketamine-dexmedetomidine combinations in pediatric patients undergoing burn dressing changes
  1. Tez No: 271944
  2. Yazar: DİLEK GÜNAY CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ESMAOĞLU ÇORUH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pediatrik yanık hastalarının pansuman değişiminde, derin sedasyon amacıyla ketamin-propofol (KP) ve ketamin-deksmedetomidin (KD) kombinasyonlarını karşılaştırılmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Üniversite Etik kurul onayı alındıktan sonra yanık yara bakımı ve pansuman değişimi planlanan, ASA I-II, 8-60 ay arası, yanık yüzdesi %5-25 ve ikinci derece yanığı olan 60 pediatrik hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar randomize olarak rastgele 2 gruba ayrıldı. Birinci guruba ketamin-propofol, ikinci gruba ise ketamin-deksmedetomidin kombinasyonları intravenöz olarak uygulandı. Başlangıçta tüm hastaların demografik verileri kaydedildikten sonra; işlem öncesi ve işlem süresince her 5 dakikada bir olmak üzere sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, periferik oksijen satürasyonları, Ramsey Sedasyon Skalası, kalp atım hızı ve solunum sayıları kayıt edildi. İndüksiyon için KP grubundaki hastalara 1mg/kg ketamin + 1 mg/kg propofol, KD grubundakilere ise 1mg/kg ketamin + 0,5 mcg/kg deksmedetomidin uygulandı. Hasta konforunun iyi olmadığı, kalp hızının veya kan basıncının arttığı durumlarda KP grubuna 1mg/kg propofol, KD grubuna 0.5 mcg/kg deksmedetomidin uygulandı. İşlem süresinin 10 dakikayı aştığı durumlarda her iki gruptaki hastalara da her 10. dakikada 1 mg/kg dozunda ketamin ilave edildi.Bulgular: Gruplar arasında sedasyon skorları ve periferik oksijen saturasyonları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to compare ketamine-propofol (KP) and ketamine-deksmedetomidine (KD) combinations for deep sedation in pediatric burn wound dressing changes and therapeutic procedures.Methods: After the approval university Ethic Comittee, burn wound care or wound dressing changes were performed on sixty ASA physical status I and II inpatients of 8 to 60 months ages, with a second degree total burn surface area ranging from %5 to %25 were studied randomized. Patients were divided into two groups randomly. For the first group ketamine-propofol and for the second group ketamine-dexmedetomidine was received. After recording demographic data; hearth rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, peripheral oxygen saturation, respiratory rate and Ramsey Sedation Scores of all patients were recorded before the procedure and for every 5 minutes of the procedure. KP group was received 1mg/kg ketamine + 1 mg/kg propofol and Group KD was received 1mg/kg ketamine + 0,5 mcg/kg deksmedetomidine for induction. Additional propofol (1mg/kg) for group KP and dexmedetomidine (0,5 mcg/kg) for Group KD was administered when patients showed discomfort. If procedure time longer than 10 minutes, 1mg/kg ketamine was received for every ten minutes for two groups.Results: There were no statistically significant differences in sedation scores and peripheric oxygen saturations.