Radyonüklid sinovektomnin kronik hemofilik sinovitis tedavisindeki önemi
The effectiveness of radiosynovectomy in chronic hemophilic synovitis
  1. Tez No: 271950
  2. Yazar: AYGÜL POLAT KELLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZOĞUL SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada ki amacımız radyonüklid sinovektominin (RS) hemofili hastalarındaki kronik hemofilik sinovitis tedavisindeki etkinliğini ve güvenirliğini araştırmaktı.Gereç ve Yöntem: Kronik hemofilik sinovitisi ve rekküren eklem içi kanama şikayeti bulunan 24 hastanın 35 eklemi çalışmaya dahil edildi. Radyonüklid sinovektomi sonrası ortalama takip periyodu 14,6 (10?20) aydı. Rekküren kanama, hemofilik hastalarda kronik hemofilik sinovitise yol açabilir. Radyonüklid sinovektomi, kronik hemofilik sinovitis tedavisinde oldukça etkin bir tedavidir. Hastalarımızda RS uygulamasında, diz eklemleri için Y-90'ı ve diğer eklemlerde ise Re-186'yı kullandık. Hastalarımızın tamamında RF öncesi ve sonrası faktör replasman tedavisi verildiUygulama öncesi ve sonrası hedef eklemde kanamanın sıklığı ve ağrı şiddeti hastaya soruldu. RS öncesi ve sonrası hedef eklemlerde manyetik rezonans görüntülemede (MRG) Denver skorlama kullanıldı. Denver MRG skorlama eklem efüzyonu, hemosiderin depozisyonu, sinovyal hiperplazi, kartilaj kaybı, kist ve erozyon bulgularını içermektedir. Ayrıca 17 hastadan tedavi sonrası radyonüklid kaçak tespiti, için sintigrafi çekildi.Bulgular: Eklemlerin tamamında eklem içi kanama sayılarında ve ağrı şiddetinde önemli derecede azalma izlendi. MRG ile tedavi öncesi ve sonrası ortalama 14,6 aylık takip sonunda, dirsek ve ayak bileği gibi orta boy eklemlerde Denver skorunun bozulmadığı görüldü. Diz gibi büyük eklemlerde ise sınırda anlamlı olduğunu gördük. Tedavi sonrası 17 hastanın sintigrafik görüntülerinin görsel değerlendirilmesinde ise hedef eklem organ dışında sızıntıya ait patolojik bir aktivite tutulumu izlemedik.Sonuç: Y-90 ve Re-186 ile radyonüklid sinevektomi, hemofili hastalarında güvenle kullanılabilecek etkin tedavi yöntemidir. Bizim çalışmamızda, diz eklemler sayısı sınırlı sayıda olması nedeniyle daha uzun takip yapılması gerektiğini bize düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effectiveness and safe of radiosynovectomy (RS) in chronic hemophilic synovitis.Material and Method: RS was performed on 35 joints (knee; n:20, elbow; n:11, ankle;n:3) 24 patients suffering from chronic hemophilic synovitis and recurrent hemarthroses. Mean follow-up period after the RS was 14.6 months (range:10-20). Reccurent bleeding can lead to chronic synovitis in hemophilic patients. Radiosynovectomy (RS) is an effective treatment option for chronic hemophilic synovitis. RS of the knee was performed using Y?90, all other joints, were treated with Re?186. In all cases, before and after RS, factor replacement theraphy was given.Before and after RS, hemorrage frequency, severity pain in target joint was asked. Magnetic rezonance imaging (MRI) evaluation of hemophilic arthropathy, joint were scored using `Denver? scoring scheme both prior and following RS. Denver MRI scale includes joint effusion, synovial hyperthrophy, haemosiderin deposition, erosion, cysts and cartilage loss. Also in the 17 of the 24 patients, scintigraphy were performed fort the detection of radyonuclide leakage.Result: Both the frequency of the reccurent intraarticular bleedings and joint pain score were decreased after RS. After a mean observation period of 14,6 months, there were no any joints with worsened Denver score. The differances in the Denver scores fort he elbowand ankle joints was not significant. But fort he knee joints significance was borderline. In the visual evaluation of the 17 patients scinigraphy after the RS.Conclusion: RS with Y?90 and Re?186 was safe and effective in chronic hemophilic synovitis. Our investigation was limited to a small number of knee joints, therefore further studies are needed to confirm our results.