Hipertansiyon tanısı almış olan hastaların denetim odağı ve stresle başetme becerileri
Locus of control and skills of coping with stress of the patients diagnosed with hypertension
- Tez No: 271963
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, hipertansiyon tanılı hastaların denetim odakları ve stresle başetme becerilerinin incelenmesi amacıyla karşılaştırılmalı tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma 19 Ekim ? 31 Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden gerekli izin alınarak yapıldı. Araştırmanın örneklem grubunu çalışma kriterlerine uyan 86 birey oluşturdu. Veriler ?Tanıtıcı Bilgi Formu?, ?Rotter Denetim Odağı Ölçeği? ve ?Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği? kullanılarak toplandı.Verilerin analizinde Ortalama, Standart sapma, One way Anova testi, Post Hoc Tukey testi, Pearson Korelasyon testi, Student t testi kullanıldı. Sonuçlar % 95 güven aralığında, anlamlılık p0,05). Araştırma verilerinin analizi sonucunda hipertansiyon tanılı hastaların denetim odağı puanları ile öğrenilmiş güçlülük puanları arasındaki fark sosyo-demografik özelliklerine göre incelendiğine anlamsız bulundu. Araştırmaya katılan hipertansiyon hastalarının hastalıklarına ilişkin verilerinde ilaçlarını düzenli kullanan hipertansiyon hastaları iç denetim odaklı ve öğrenilmiş güçlülükleri yüksek bulundu. Verilere göre iç denetim odaklı olan hipertansiyon hastaları hastalığının nedenini stresli bir hayatının olmasına bağladıklarını ve hastalıkları hakkında eğitim aldıklarını belirttiler. Hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını söyleyen iç denetim odaklı bireylerin öğrenilmiş güçlülükleri yüksek bulundu.Anahtar Kelime ; Hipertansiyon, denetim odağı, stresle baş etme, hemşirelik bakımı
Özet (Çeviri)
This research was conducted as comparative descriptive for the purpose of examining the locus of control and skills of coping with stress of the patients diagnosed with hypertension. The research was performed between October 19, 2009 and December 31, 2009 after obtaining the necessary permission from Istanbul University?s Institute of Cardiology. The sample group of the research comprised of 86 persons in conformity with the study criteria. Data was collected by employing ?Introductory Information Form?, ?Rotter?s Locus of Control Scale? and ?Rosenbaum?s Learned Resourcefulness Scale?. In the analysis of the data, Mean, Standard deviation, One way Anova test, Tukey?s Post Hoc test, Pearson?s Correlation test, and Student t test were used. Results were assessed at a confidence interval of 95% and a significance level of p0,05). As a result of the research data analysis, the difference between the locus of control points and the learned resourcefulness points of the patients diagnosed with hypertension was found out to be insignificant when examined according to their socio-demographic characteristics. In the data on their disease of the hypertension patients included in the research, the hypertension patients who were on medication regularly were found out to be internal locus-of-control and to have a high level of learned resourcefulness. The internal locus-of-control hypertension patients attributed their disease to having a stressful life and indicated that they had received training in their disease. The level of learned resourcefulness of the internal locus-of-control individuals, who expressed that they had adequate information on their disease, was found out to be high.Keyword; Hypertension, locus of control, coping with stress, nursing care