Ağrı Patnos ilçesindeki askeri birlikteki erbaş ve erlerin AIDS hakkındaki bilgi düzeylerinin ve bu hastalığa yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of knowledge level about AIDS, and attitudes intended for this disease of soldiers of a troop in Patnos-Ağrı district
  1. Tez No: 271964
  2. Yazar: EBRU ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
AIDS/HIV'le mücadelede en etkin yöntemlerden biri topluma riskli davranışları önlemeye yönelik önlemler alınmasını sağlayacak eğitim vermektir. Bunu sağlamak için önce toplumun eğitim gereksinimleri belirlenmelidir. Bu çalışmanın amacı genç erişkin erkeklerden oluşan askerlere verilecek eğitimde gereksinimleri belirlemek için bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Araştırma, Ağrı İlinin Patnos ilçesindeki bir askeri birlikte Ocak-Mart 1010 tarihleri arasında yapıldı. Askeri birlik farklı sosyo-kültürel düzeye sahip bireylerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemini 350 er ve erbaş oluşturdu. Veri toplanmasında iki bölümden oluşan anket kullanıldı. Birinci bölüm bireylerin tanımlayıcı bilgilerini ve demografik özelliklerini, ikinci bölüm ise AIDS hakkındaki bilgi düzeylerini, düşüncelerini ve aldıkları önlemleri sorgulamaktaydı. İstatistiksel değerlendirme SPSS istatistik programı kullanılarak ve yüzdelik ki-kare testi, Student t testi ve Annova testi uygulanarak yapıldı. Çalışma grubunun eğitim düzeyi iyiydi. Bireylerin % 28,6'sının cinsel ilişkisi yoktu. İlişkisi olanların % 59,8'i birden fazla eşle cinsel birliktelik yaşamışlardı ve % 77,2'si ilişkilerinde korunma önlemi almaktaydı. Bireylerin % 83,4'ünü AIDS hakkında bilgisi vardı ancak bunlardan %36,4'ü bilgisinin yeterli düzeyde olduğunu ifade etti. Bulaşma yollarının iyi bilinmesine rağmen günlük yaşam koşulları içerisinde bulaşmanın zor olduğu orta-iyi düzeyde bilinmekteydi. Risk altındaki gruplar genel olarak yüksek oranda biliniyorken sağlık çalışanları ve uyuşturucu kullananlar risk grubu olarak düşük düzeyde bilindi. Korunma yöntemleri orta düzeyde biliniyordu. Virüs taşıyabilecek vücut sıvılarından kan, vajinal sıvı ve sperm yüksek oranda, anne sütü düşük seviyede bilinirken diğer vücut sıvıları hiç bilinmiyordu. AIDS-HIV(+)'li ortamda ortak yaşam konusunda bireylerin çoğunluğu tereddütlüydü. Eğitim düzeyi yüksek olanlar, il veya ilçe merkezinde yaşayanlar ve batı, orta ve kuzey bölgelerde yaşayanlar AIDS hakkında daha çok bilgi sahibiydiler, davranışları daha olumluydu ve korunma tedbirlerini daha iyi biliyor ve önlem alıyorlardı. Bilgiler görsel, yazılı basın ve internet üzerinden sağlanmaktaydı ve yüzeyseldi. Bu da eksikliklere ve hatta yanlışlara neden oluyordu. Eğitim önerisine yüksek oranda sıcak bakılmaktaydı. Sonuç olarak bulaşma yolları, korunma yöntemleri ve aktif yaşamdaki durumu açısından AIDS çalışma grubu tarafından iyinin altında bir düzeyde bilinmektedir. Tüm ülkenin karışımının küçük bir örneğini oluşturan bu askeri birlikte alınan sonuçlar topluma genellenebilir karakterdedir. Bu da AIDS gibi bulaşıcı ve ağır bir hastalıkla ve bu arada diğer bazı sağlık sorunları ile ilgili eğitimlerin programlı uygulanmasının olumlu sonuçlar getireceği savını güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most effective methods in the fight with AIDS/HIV is to provide training to people about measures of prevention of risky behaviors. To achieve this, education needs of a given society should be determined. The aim of this study is to evaluate the knowledge level of soldiers who are young adult males, in order to determine their needs of training.Research was performed in a troop at a district of Agri province, Patnos between January and March 2010. The troop consists of individuals coming from different socio-cultural backgrounds. Study sample consists of 350 soldiers and officers. A questionnaire consisted of two parts was used for data collection. The first part was for interrogation of individual identity info and demographic characteristics, and the second part for interrogation of the knowledge level of individuals about, their opinions on, and the measures they take to prevent AIDS. Statistical analysis were made by using SPSS statistical software and applicating the percentage, chi-square, Student t and Annova tests. Study group was well educated. 28.6% of the individuals had experienced no sexual relations. 59.8% of those who have had a sexual relation has experienced intercourse with more than one partner, and 77.2% of them were taking preventive measures. 83.4% percent of the individuals had a knowledge on AIDS, but only 36.4% of them are expressed their knowledge at a sufficient level. Although the sources of contamination were known well, it was known at moderate-well level that it is hard to contamine in daily living conditions. While high-risk groups are known at high level, health workers and drug users were known at low level as a risk group. Preventive masures were known moderately. Concerning the body fluids that can carry the viruses, only blood, vaginal fluids and semen of were known at high level, whereas breast milk was known at low level, and no other body fluids were known. The majority of individuals were hesitant about being together in public life with those carrying AIDS-HIV (+). Individuals who are highly educated, residing at provincial or district centers, living in the western, central and northern regions have had more knowledge about AIDS, their behaviors were more positive and they had better knowledge on protective measures and taking better precautions. The information was obtained via visual and written pres and internet, which was spurious/superficial. This group was welcoming training proposals. As a result, contamination routes, prevention methods and the status in active life of AIDS are known at a level well below by the study group. The results obtained from this troop, which was a sample group representing the social mixture of the entire country at a small scale, can be generalized to the entire public. This supports the argument that programmed execution of training about a serious and contagious illness such as AIDS, and other health problems will bring positive results of the implementation.