Hemşirelerde hasta güvenliği kültürü algılamasının belirlenmesi
Determination of the perception of patient safety culture within nurses
  1. Tez No: 271967
  2. Yazar: SEVAL KARABOĞA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Araştırma, İstanbul İli Avrupa yakasında yer alan 200 ve üzeri hemşire kapasitesine sahip eğitim ve araştırma ile özel hastanelerde çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algılama düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak Aralık 2009-Mart 2010 tarihleri arasında 475 hemşire ile yapıldı. Araştırma verileri hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özellikleri içeren ?Bilgi Formu? ve AHRQ (Agency for Healthcare Research and Quality) tarafından 2004 yılında geliştirilen, 2009 yılında Filiz tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan, 12 alt alandan oluşan ?Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi? ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, Student t testi, Tukey HSD testi, tek yönlü ANOVA analizi, Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was performed as a descriptive, with the purpose of detecting the perception level of the patient safety culture of nurses who are working in the practise-and-research and private hospitals with at least 200-patient capacity, located in the European side of Istanbul Province. The survey was conducted within 475 nurses in between December 2009-March 2010. Research data was collected by ?Information Form? which is including introductory and occupational specifications of nurses and ?Patient Safety Culture Hospital Survey? which was developed by AHRQ (Agency for Healthcare Research and Quality) in 2004, was studied about validity and reliability by Filiz in 2009 and is formed of 12 sub-areas. For the evaluation of data, frequency, percentage, arithmetic mean, Student t test, Tukey HSD test, one-way ANOVA test, Chi Square test were used.