Hemşirelerde hasta güvenliği kültürü ile karşılanmayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between patient safety culture on missed nursing care in nurses
  1. Tez No: 906914
  2. Yazar: DERYA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDA ARZU ABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, hemşirelerde hasta güvenliği kültürü ile karşılanmayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı tasarımda bir araştırma niteliğindedir. Araştırma, Anakara ilinde bir üniversite bünyesinde bulunan üç hastanenin yataklı kliniklerinde aktif olarak çalışan 674 hemşire üzerinden evreni bilinen örneklem hesabı yapılarak 245 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği”ve“Karşılanmayan Hemşirelik Bakımı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 23 programına aktarılarak analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken ölçek puanlarının normal dağılıma uygunluğu için Kolmogrov-Smirnov testine bakılmış, uygun olmayan parametrelerin ise aritmetik ortalama, mod ve medyanın eşit ya da yakın olması yararlanılmıştır. Kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum) verilmiştir. Ölçekler arasında ilişkinin incelenmesi için pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Hasta güvenliği kültürü ölçeği toplam puan ortalaması 2,95±0,41, karşılanmayan hemşirelik bakımı hizmetleri ölçeği toplam puan ortalaması 1,27±0,68 ve karşılanmayan hemşirelik bakımı nedenleri ölçeği toplam puan ortalaması 3,41±0,52 olarak saptanmıştır. En fazla karşılanamayan hemşirelik bakımı hizmetinin“Hasta ve/veya hasta yakınlarına duygusal destek sağlanması”olduğu, karşılanamayan hemşirelik bakımı için en çok belirtilen nedenin“Çalışan personel sayısının yetersizliği”olduğu belirlenmiştir. Çalışmada yaş, mesai saatlerinde bakılan hasta sayısı ve son vardiyada bakım verilen hasta sayısı ile hasta güvenliği kültürü ölçeği alt boyutları arasında pozitif ilişki saptanmıştır. Demografik değişkenler ile karşılanmayan hemşirelik bakım hizmetleri puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir ilişki saptanmamıştır. Haftalık fazla mesai saati ile karşılanmayan hemşirelik bakımı nedenleri puanı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bu çalışmada, bu örneklemde hasta güvenliği kültürü ölçeği yönetim ve liderlik alt boyutu ile karşılanmayan hemşirelik bakımı nedenleri malzeme kaynakları alt boyutları arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between the culture of patient safety and unmet nursing care among nurses. It is a descriptive-relational study. The research was carried out with 245 nurses by calculating the sample from a population of 674 nurses actively working in the inpatient clinics of three hospitals affiliated with a university in Ankara. In data collection, the“Descriptive Information Form”,“Patient Safety Culture Scale,”and“Mısscare Survey”were used. The data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 23 program. While evaluating the study data, the Kolmogorov-Smirnov test was used to assess the normal distribution of the scale scores, and for parameters that did not fit the normal distribution, the arithmetic mean, mode, and median were compared. Frequency distribution (number, percentage) was given for categorical variables, and descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum) were provided for numerical variables. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between scales. The patient safety culture scale score was found to be 2.95±0.41, the unmet nursing care services scale score was 1.27±0.68, and the reasons for mısscare survey score was 3.41±0.52. It was determined that the most mısscare survey service was“Providing emotional support to the patient and/or relatives,”and the most frequently stated reason for unmet nursing care was“Insufficient number of staff”. In the study, a positive relationship was found between age, the number of patients cared for during working hours, and the number of patients cared for during the last shift with the sub-dimensions of the patient safety culture scale. No statistically significant relationship was found between demographic variables and the score of unmet nursing care services. A positive statistically significant relationship was found between weekly overtime hours and the reasons for unmet nursing care score. In this study, a negative relationship was found between the management and leadership sub-dimension of the patient safety culture scale and the material resources sub-dimension of the reasons for unmet nursing care in this sample.