65 yaş ve üstü yerleşmiş osteoporozlu kadın hastalarda teriparatid tedavisinin glukoz toleransı ve insülin direnci ile yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the teriparatide treatment on glucose metabolism and insülin resistance and quality of life in women with established osteoporosis who are 65 years and older
- Tez No: 271990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı yerleşmiş osteoporozlu kadın hastalarda teriparatid tedavisinin glukoz toleransı, insülin metabolizması ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir.Materyal ve metod: Bu çalışma 65 yaş ve üstü yerleşmiş osteoporozlu 21 kadın hasta üzerinde yürütüldü. Çalışmaya L1-L4 ortalama vertebra ve/veya kalça total T skoru -4 ve daha az olan ve en az 2 vertebral ve/veya nonvertebral kırığı olan hastalar dahil edildi. Hastalara 20 µg/sk/gün teriparatid (TPTD) tedavisi 6 ay boyunca uygulandı. TPTD tedavisi öncesi ve tedavi sonrası serum kemik ALP (kALP), spot idrar örneğinde deoksipridinolin/kreatinin (DPD/Cr), 24 saatlik idrarda kalsiyum ölçümü yapıldı. Oral glukoz tolerans testi (OGTT) ile eş zamanlı insülin ölçümleri yapıldı, glukoz ve insülin için eğri altında kalan alan (EAAglu, EAAins) ölçüldü. Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance (HOMA-IR) ve Matsuda-Insulin Sensitivity Index (Matsuda-ISI) yöntemleri ile sırasıyla insülin direnci ve tüm vücut insülin sensitivitesi hesaplandı. Tedavi öncesi ve sonrası yaşam kalitesi SF-36 ile ağrı şiddeti ise VAS ile ölçeklendirildi.Bulgular: Tedavi başlangıcında ve 6. ay kontrolde serum kALP, idrar DPD/Cr değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective study is to evaluate the effect of teriparatide treatment on glucose metabolism, insulin resistance and quality of life in women with established osteoporosis.Materyals and Metods: This study has been carried out on twentyone women patients with established osteoporosis who are 65 years and older. The patients who have L1-L4 mean vertebra and/or hip total T score are -4 and less and who have at least 2 vertebral and/or nonvertebral fracture were enrolled to this study. The patients were administered teriparatide (TPTD) treatment 20 µg/sc/day during 6 month. Before and after TPTD treatment serum bone ALP (bALP), urinary deoxypyridinoline/creatinine (DPD/Cr), 24 hour urine calcium were performed. Glucose and insulin concentrations during an oral glucose tolerance test (OGTT) were determined. Area under the curve for glucose and insulin (AUCglu, AUCins) were calculated. The insulin resistance and whole body insulin sensitivity were measured by HOMA-IR and Matsuda-ISI methods, respectively. At the beginning and end of treatment, the quality of life was scaled by SF-36 whereas the pain severity was scaled by VAS.Results: There was no statistically significant difference in the serum levels of bALP, urine DPD/Cr of the patients at the beginning of the treatment and 6th months? controls.