Baş bölgesi yerleşimli yüksek riskli Bazal Hücreli Karsinom tedavisinde basamaklı sınır kontrollü cerrahi tedavinin etkinliği
The efficacy of the margin controlled staged excision in high risk Basal Cell Carcinomas with on the head region.
- Tez No: 271989
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bazal hücreli karsinom (BHK), en sık görülen deri kanseridir ve tüm dünyada insidansı giderek artmaktadır. BHK'ların %80'i baş boyun bölgesinde görüldüğü için tedavi seçimi, kozmetik ve fonksiyonel açıdan önem taşımaktadır. Özellikle bu bölgede gelişen yüksek risk faktörlerine sahip, nüks riski yüksek BHK'larda önerilen tedavi, en iyi kozmetik ve fonksiyonel sonuç ile en yüksek başarı oranına sahip Mohs cerrahisidir. Ancak bu yöntem özel eğitim gerektirmesi ve maliyetinin yüksek olması nedeniyle, sınırlı sayıda merkezde yapılabilmektedir. Alternatif olarak geliştirilen basamaklı sınır kontrollü cerrahi yöntem ile sınır kontrolü günler içinde aralıklı olarak devam eden operasyon seansları ve parafin doku histopatolojik incelemeleri ile sağlanmaktadır. Bu yöntem melanom dışı deri kanserleri, lentigo malign melanom ve birçok yüksek riskli deri kanseri tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır. Ülkemizde bu yöntemin uygulanmasıyla ilgili bir çalışma henüz mevcut değildir. Bu amaç ile yüksek riskli BHK tedavisinde, basamaklı sınır kontrollü cerrahi tedavinin sürecini ve etkinliğini değerlendirmek üzere prospektif, açık, tanımlayıcı bir klinik çalışma planlanmıştır.Çalışmaya alınan baş bölgesi yerleşimli, yüksek riskli BHK'sı olan 47 hastada toplam 50 BHK'ya basamaklı sınır kontrollü cerrahi tedavi uygulandı.Bir tümör için ortalama basamak sayısı 1,8 (1-4) olarak saptandı. Hastalar postoperatif dönemde median 24 ay (3-84 ay) izlendi. Toplam 50 lezyonun 1 tanesinde (%2) 1 yıl sonra nüks görüldü. Yedi hastada (%15) ilk 2 yıl içinde toplam 10 adet yeni BHK gelişti. Tedavi sırasında 1 hastada (%2) hafif yüzeysel infeksiyon dışında ciddi bir komplikasyon gelişmedi.Çalışmamız sonucunda basamaklı sınır kontrollü cerrahi yöntemin, yüksek riskli BHK tedavisinde, düşük nüks ve komplikasyon oranı ile, disiplinlerarası sıkı işbirliğinin sağlanabildiği durumlarda başarılı ve emniyetli bir yöntem olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basal cell carcinoma (BCC), is the most common skin cancer and its incidence is increasing worldwide. Since 80% of basal cell carcinomas occur in the head and neck, treatment choice is important for both functional and cosmetic results. Mohs surgery is widely recommended and has the highest cure rate with the best cosmetic and functional outcomes for high risk BCCs in this region. However, the use of this method has been limited to very few reference centers because of its long training period and high cost. Alternatively, the margin controlled staged excision method provides margin control by serial operations with subsequent assessment of paraffin embedded tissue sections. Its use in the treatment of lentigo maligna melanoma, nonmelanoma skin cancers and high risk skin cancers has been reported with high success rates. To our knowledge, there have been no published data about the use of this method in our country. For this purpose, a prospective, open, descriptive clinical trial was planned to evaluate the efficacy of the margin controlled staged excision method in high risk BCC.A total of 50 high risk BCCs on the head region from 47 patients were treated with margin controlled staged excision method.The mean number of stages was 1.8 (1-4) per tumor. Median follow up time was 24 months (3-84 months) postoperatively. Only one recurrence (2%) was observed after 1 year. Seven patients (15%) have developed a total of ten new BCCs in the follow up period of 2 years. No serious complications were observed in the patients during the treatment period, except one (1%) with superficial wound infection.At the end of our study, we have demonstrated that margin controlled staged excision method might be a successful and reliable surgical technique with low recurrence and complication rate in the treatment of high risk BCC in the setting of interdisciplinary cooperation.