Erken evre ve geç evre mide kanserli hastaların klinikoptolojik ve demografik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparıson of clınıcopathologıcal and demographıc features of early and late phase gastrıc cancer patıents
- Tez No: 303375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Erken ve geç evre mide kanserli hastaların klinik verilerinin, retrospektif olarak değerlendirilerek, klinikopatolojik ve demografik özelliklerini karşılaştırmak ve ileri evre hastalarda, evreye özel prognostoik faktörlerin belirlenerek aynı tedavi uygulanan hastalarda neden farlı survey yanıtı olduğunu tespit etmektir.Gereç ve Yöntem: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2001 ile haziran 2011 yılları arasında tanı almış ve takip edilmiş surveyi, operasyon bilgileri, postoperatif patoloji sonuçları bilinen 213 mide adenokarsinomu tanılı hastanın dosyaları retrospektif incelendi..Bulgular: Çalışmamızda 19 erken evre hastamız vardı. 17 hastamızda lenf nodu tutulumu negatif, 2 hastamızda lenf nodu tutulumu pozitifti. 10 hastamızda tm mukozal yerleşmiş, 9 hastamızda ise submukozal yerleşmişti. 16 hastamız çalışmamız sonlandırıldığında hala yaşıyordu, 3 hastamız ex olmuştu 3'ü de kanser dışı nedenlerden dolayı ex olmuşlardı, ex olan hastalardan 2'si submukozal yerleşimli lenf nodu tutulumu pozitif olan hastalardı. Lenf nodu tutulumu negatif erken evre ve çalışma bittiğinde hala yaşıyor olan diğer 16 hastamızda ortalama takip süremiz 58,7 aydı. 5 yıl ve üzeri takip edilen 8 hastamız vardı ve bunlarda progresyon, nüks bulgusu yoktu. Lenf nodu tutulumu pozitif olan hastaların hepsi submukozal yerleşimliydi, Lenf nodu tutulumu pozitifliği olan 2 hastamız da kanser dışı nedenlerden dolayı ex olduğundan lenfnodu tutulumu negatif hastalara göre survey kısyalaması yapılamadı. Küratif rezeksiyon yapılmış ileri evre mide kanserli hastalara bakıldığında; evre 2 de 68, evre 3 de 26, evre 4 de 32 hasta vardı. Ortalama survey 26,10 aydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of clinicopatholocigal and demographic features of early and late stage gastric cancer patients were retrospectively evaluated clinical data and determination of phase specific prognostic highlights to found reason that cause different survey response in despite of applied to same treatment in locally advanced patients.Materials and Methods: Follow-up survey, operation information, postoperative pathology results and files are known 213 patients diagnosed with adenocarcinoma of the stomach that are diagnosed at Karaelmas University School of Medicine between January 2001 and June 2011 examined retrospectively.Results: There were 19 early-stage patient in our study. Lymph node involvements of 17 patients were negative and others were positive. Tumor was located in mucosal in 10 of our patients and sub mucosal in 9 patient. 16 patients were still alive when our study terminated. 3 of our patients had been ex- . Other 3 patients had been ex- non-cancer releated causes. 2 of patients that had been ex- had positive lymph node involvement which was located submucosal. In 16 patients that had early-stage negative lmyph-node involvement and were stil alive when the study was terminated average follow-up time was 58, 7 months. There were 8 of our patients were followed for 5 years and over and there was no evidence of recurrence and progression. 2 cases with positive lymph node involvement is ex-noncancer-related causes could not compared with survey of patients with negative lymph node involvement. When looking at advanced stage gastric cancer patients with curative resection, there were 68 patient in stage 2, 26 patient in stage 3, and 32 patients in stage 4. The average survey was 26, 10 month.