Gökkuşağı alabalığı rasyonlarına maya otolizatı ilavesinin performans, bazı kan parametreleri ve lizozim aktivitesi üzerine etkisi
The effect of yeast autolysate on performance,some blood parameters and lysozyme activity in rainbow trout.
  1. Tez No: 272017
  2. Yazar: AYŞEGÜL USTAOĞLU GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss) rasyonlarına farklı düzeylerde maya otolizatı (Saccharomyces cerevisiae) ilavesinin performans, bazı kan parametreleri ve lizozim aktivitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada hayvan materyali olarak ortalama ağırlıkları 35 gram olan 180 adet gökkuşağı alabalığı kullanılmıştır. Deneme her biri 60 adet hayvandan meydana gelen 1 kontrol ve 2 deneme olmak üzere toplam 3 grup halinde yürütülmüştür. Her grup 20 balıktan oluşan 3 alt gruba ayrılmıştır. Birinci ve ikinci deneme grupları rasyonlarına sırasıyla %0,1 ve 0,2 düzeylerinde maya otolizatı (Saccharomyces cerevisiae) ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to determine the effects of dietary yeast autolysate (Saccharomyces cerevisiae) supplementation to the rainbow trout diets on the performance characteristics, some blood parameters and lysozyme activity in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). A total of 180 rainbow trout about 35 g used in this experiment. They were divided into one control group and two treatment groups each containing 60 fishes. Each group was divided into three replicate groups each containing 20 fishes. The diets of the first and second treatment groups were supplemented with 0.1% and 0,2 yeast autolysate (Saccharomyces cerevisiae), respectively.