Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) rasyonlarında tavuk mezbaha artıkları ununun balık unu yerine kullanılma olanakları
Partial replacement of fish meal by poultry slaughter house meal in rainbow trout diets
- Tez No: 133010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Balık unu, yüksek protein içeriği ve tek başına esansiyel amino asit gereksinimlerini karşılayabilecek düzeyde olması yanında, enerji, esansiyel yağ asitleri ve mineral madde yönünden zenginliği ile besin maddelerinin yüksek sindirilebiliği nedenleriyle balık rasyonlarında (özellikle de büyütme yemlerinde), yüksek miktarlarda kullanılan bir yem hammaddesidir. Fakat, üretim miktarlarının azlığı ve fiyatının yüksekliği nedeniyle balık unu yerine alternatif başka yem hammaddeleri bulma çalışmaları hızla devam etmektedir. Bu çalışma gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) rasyonlarında, tavuk mezbaha artıkları ununun (TMAU), balık unu (BU) yerine kullanılma olanaklarını ortaya koyabilmek amacıyla planlanmıştır. Bu araştırmada, deneme başı canlı ağırlıkları ortalama 34.5 g olan 750 alabalık kullanılmış ve deneme 5 farklı muamele, her muamelede 3 tekerrür ve her tekerrürde de 50 hayvan olacak şekilde tesadüf parselleri deneme desenine göre planlanmıştır. Denemede balık unu yerine değişik düzeylerde rasyona sokulan TMAU' nun ortalama canlı ağırlık, canlık ağırlık artışı, yem tükerimi, yemden yararlanma oranı, spesifik büyüme oranı, protein etkinlik oranı, hepatosomatik indeks, viscerosomatik indeks, iç organlar indeksi, karkas randımanı, kondüsyon faktörü, rasyonların besin madde sindirilebilirlikleri ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. İzokalorik ve izonitrojenik olarak hazırlanan deneme rasyonlarında BU ve TMAU düzeyleri sırasıyla % 46.83, 0 (kontrol); 38.22, 10; 29.61, 20; 21.01, 30 ve 12.40, 40 şeklindedir. Deneme boyunca her bir tankın su sıcaklığı ve çözünmüş oksijeni günlük olarak ve pH ise üç günde bir ölçülmüştür. Bu ölçümlere göre su sıcaklığı 14.2±0.9 °C, çözünmüş oksijen 8.8±0.3 mg/1 ve pH 7.5±0.2 olmuştur. Denemede kullanılan balık unu, TMAU ve deneme rasyonlarının amino asit içerikleri analizle tespit edilmiştir. Son üç tartımda rasyonların besin madde sindirilebilirliklerini tespit etmek amacıyla sağım yöntemi ile dışkı toplanmıştır. Ayrıca deneme başı ve sonunda populasyonu temsil edecek sayıda balık uygulanan muamelelerin vücut kompozisyonuna etkileri belirlenmek amacıyla ayrılıp kıyma makinesinden geçirilmiştir. Ortalama canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışı bakımından % 20 TMAU içeren grup ile kontrol grubu arasında önemli bir farklılık bulunmazken, daha yüksek TMAU'lu gruplarda (%21.01 BU, % 30 TMAU ve % 12.40 BU, % 40 TMAU) önemli derecede daha düşük sonuçlar belirlenmiştir (p0.05). Tüm bu sonuçlara göre tavuk mezbaha artıkları ununun alabalık rasyonlarında % 20 düzeyinde kullanılabileceği veya balık ununun % 40'ı yerine ikame edilebileceği sonucuna varılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Alabalık, kanatlı mezbaha artığı unu, performans, sindirilebilirlik
Özet (Çeviri)
Fish meal (FM) is a major ingredient of fish diets (particularly in growing diets) due to its high protein, essential amino and fatty acids, energy and mineral contents and, also nutrient digestibility. However, because of being its shortage in domestic supply and high price, researchs aiming to replace it with some inexpensive sources are continuing. The present study was planned to evaluate the use of poultry slaughter house meal (PSHM), as an alternate protein source to FM, in practical rainbow trout diets. A total 750 fish with an average initial weight of 34.5 g were randomly allocated to 15 fiberglass tanks each having a 500 1 capacity. The experiment consisted 5 treatments with 3 replicate groups for each of them. Each replicates contained 50, and thus each treatment 150 fish. Effects of PSHM on avarage weight gain, feed conversion ratio (FCR), feed intake, hepato somatic and viscera somatic indexes, carcass yield, condition factor, spesific growth ratio, protein efficiency ratio (PER), apparent nutrient digestibility coefficients of diets and whole body composition of the fish were investigated. Isocaloric and isonitrogenous diet including PSHM at the levels of 0, 10, 20, 30 and 40 % we utilized as the treatment of the experiment. During the study, temperature and dissolved oxygen levels of the tanks were controlled daily and also pH in every three day. Average temperature, dissolved oxygen and pH were measured as 14.2±0.9 °C, 8.8±0.3 mg/L and pH 7.5±0.2, respectively. Essential amino acids content of FM, PSHM and experimental diets were determined. Faeces were collected by stripping method during the last three weighings in order to determine apparent digestibility of the diets. At the begining and at the end of the trial, an appropriate number of fish was seperated to analyse for the whole body composition. Final weight and weight gain of diets containing PSHM at levels up to 20 % were similar to the control while significantly lower values were obtained from the groups receiving higher levels of PSHM (p0.05) while condition factor, spesific mgrowth ratio and PER values of 30% and 40 % PSHM groups were lower than the control diet (p0.05). Briefly,depending on the data obtained from the experiment, it can be concluded that PSHM may replace FM at a level of 40 % in practical rainbow trout growing diets. KEY WORDS: Rainbow trout, poultry slaughter-house meal, performance, digestibility