Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) rasyonuna ilave edilen organik ve inorganik krom'un serum insülin ve glikoz düzeyleri ile büyümeye etkileri
Effects of organic and inorganic chromium supplementation on the serum insuline, glucose and growth in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 259267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, pratik gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) rasyonlarına ilave edilen, organik (CrPic) ve inorganik (CrCl3) krom formlarının serum insülin, glikoz ve büyüme üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırma İnönü Üniversitesi Sürgü Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Biriminde 120 gün süreyle, ortalama ağırlıkları 50 g olan toplam 450 balık üzerinde kaynak suyu kullanılarak yürütüldü. Çalışmada biri kontrol grubu olmak üzere üç rasyon hazırlandı ve her grup 3 tekerrürlü olarak çalışıldı. Kontrol rasyonuna Krom ilave edilmedi, Krom Pikolinattan sağlanan 400 µg/kg krom ilave edilen grup Organik Krom Grubunu (CrPic) ve Krom klorit'den sağlanan 400 µg /kg krom ilave edilen grup İnorganik Krom (CrCl3) grubunu oluşturdu.Deneme sonunda gruplarda canlı ağırlık artışları, ağırlıkça oransal büyüme, spesifik büyüme oranı, yem dönüşüm oranları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of organic (CrPic) and inorganic (CrCl3) forms of chromium on serum insulin, glucose and growth in rainbow trout were investigated. A total of 450 fishes, average initial body weight 50 g were used, tanks supplied with spring water and experiment continued for 120 days. The study was conducted at Sürgü Vocational School Research Unit of İnonü University. A basal diet was prepared and picolinate group (CrPic) supplemented with chromium picolinate, chloride group supplemented with chromium chloride (CrCl3).