Lornoksikamın gömülü 3. molar dişlerin cerrahi çekimi sonrası oluşan ağrı ve ödem ile sedasyon uygulanan veya uygulanmayan hastalardaki etkisinin aspirin ile karşılaştırmalı incelenmesi
Comparison of lornoxicam and aspirin with and without sedation on the effect of postoperative pain and swelling after 3rd molar surgery
- Tez No: 272026
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN OR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı lornoksikam etken maddesinin gömülü 3. molar dişlerin cerrahi çekimi sonrası oluşan ağrı ve ödeme etkisini, etkisi bilinen bir ilaç olan aspirinle karşılaştırmak, ayrıca bilinçli sedasyon uygulamasının ağrı ve ödeme etkisini karşılaştırmaktır.Randomize, çift kör yapılan bu çalışma kemik retansiyonu olan, cerrahi çekim gerektiren mandibular 3. molar dişe sahip 60 hastadan oluşmaktadır. Hastalar genç, sistemik hastalığı bulunmayan, gönüllü olur formunu imzalamış, benzer zorlukta dişleri olan bireyler içerisinden seçilmiştir. Hastalar 2 ayrı ana gruba ayrılarak bir gruba bilinçli sedasyon ile operasyonları yapılmış, diğer gruba ise rutin lokal anestezi ile işlemleri yapılmıştır. Her iki grup 3 `e ayrılarak her bir alt gruba sırasıyla postoperatif olarak lornoksikam, aspirin ve plasebo verilmiştir. Referans noktalarından operasyon öncesi ve 48 saat sonrası ölçülen mesafelerden alınan fark ile ödem miktarı ölçülmüştür. 6,12 ve 24. saatlerde ağrı şikayetleri VAS ile değerlendirilmiştir.Aspirin kullanan hastalar ise rutin lokal anestezi ile 6 ve 12 saatlerde plasebodan istatistiksel olarak daha az ağrı skorları vermişlerdir.Bilinçli sedasyon ile rutin lokal anestezi karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı derecede sedasyonun ağrıya azaltıcı etkisi olduğu bulunmuştur.Gömülü 3. molar dişlerin cerrahi çekimi sonrası oluşan ve hastaların sosyal aktivitelerini etkileyen konforsuz dönemi azaltmak için yaptığımız çalışmada kullanılan metodlar anlamlı sonuçlar vermiştir. Bu konu üzerinde farklı NSAİ ilaçlar, lazer uygulamaları, steroid uygulamaları, ultrason uygulamaları gibi birçok metod denenmiştir ve denenmeye devam edecektir. Var olan çalışmalar henüz bu dönemi ortadan kaldırmamaktadır. Bu doğrultuda yeni yöntemler bulunması amacıyla daha çok çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effects of lornoxicam and also conscious sedation on pain and swelling after third molar surgery compared with aspirin.The study was conducted as randomized double blinded, 60 patients that participated in the study all had full bone retention 3rd molar teeth that had the need of extraction. The patients consisted of young healthy adults whom signed the consent form with similarly difficult molar teeth. The patients were randomly divided in to two groups one group had conscious sedation during the operation the other group undergone the standard local anesthesia procedures. Two main groups have been divided in to 3 subgroups according to postoperative drugs they were lornoxicam, aspirin and placebo. The measurements from the reference points have been measured before and 48 hours after the surgery. These measurements were used to calculate the swelling. Pain scores were evaluated by VAS at 6, 12 and 24th hours.The patients whom used aspirin showed less pain scores than local anesthesia on 6 and 12th hour placebo.Comparing the conscious sedation and routine local anesthesia, sedation was statically better in pain reduction.The methods used for reducing the uncomforting period after the third molar surgery that affects the patient?s social activities in our study presented meaningful results. There have been several methods such as NSAI drugs, laser applications, steroid applications, ultrasound applications tried out over the years and there will be many more methods to be tried. The existing studies do not eliminate the need of new studies yet. There is a need for more studies in order to find new methods.