Türkiye'de yetişen Eryngium kotschyi (Boğadikeni) ve Eryngium maritimum (Deniz Boğadikeni) bitkilerinin sitotoksik etkilerinin Hep2, Hepg2, Vero Ve U138 MG hücre kültürlerinde araştırılması
Investigation of the cytotoxic effects of Eryngium kotschyi and Eryngium maritimum(Sea Holly) distibuted in Turkey on Hep2, HepG2, Vero and U138 MG cell lines.
- Tez No: 272032
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, Apiacea familyasının en fazla türe sahip olarak dünyada geniş yayılım gösteren cinsi olan Eryngium L. arasından, Türkiye'de yetişen ve halk arasında antiinflamatuar, antivenom, antinosiseptik, diüretik olarak kullanılan, Eryngium maritimum (EM) ile endemik Erygium kotschyi (EK) bitkilerinin HepG2 (insan hepatoma), Hep2 (insan laryngeal epidermoid karsinoma), U138 MG (insan glioma) ve Vero (Afrika yeşil maymun böbrek epitel hücresi) hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkinliğinin LDH (laktat dehidrogenaz) ve MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür) yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi amaçlandı.Araştırmada kullanılan bitki ekstrelerinin tümünde artan doz ile alınan yüzde (%) sitotoksisite cevapları arasında pozitif bir ilişki gözlendi. Vero hücreleri dışında, özellikle Hep2 ve U138 MG hücrelerinde olmak üzere, hücre hatlarında, genel anlamda dozlara alınan cevaplar ve yöntemler arasında ilişki bulundu. Tüm bitki ekstrelerinin inhibitör konsantrasyon 50 (IC50) değerleri (U138 MG-EKTÜ-LDH dışında) TÜ, Vero'da ise LDH testine göre TATÜ'dür. Araştırmadaki tüm bitki ekstrelerinin IC50 değeri, Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI)'nin bitki ekstreleri için antikanser etkinlik için belirlediği 30 ?g/ml'den yüksek (MTT, Vero EKTA ve EMTA hariç) bulundu.Veteriner hekimlik alanında da yaygınlaşan geleneksel tedavi uygulamaları arasında önemli yeri olan fitoterapi uygulamalarında kullanılan bitkilerin farmakolojik ve toksikolojik biyoetkin molekülleri ve metabolitleri içermesi nedeniyle kalite, güvenlik ve etkinlik yönünden test edilerek ve standardizasyonları yapılarak kullanılması gerekmektedir. Araştırmanın sonuçları, Türkiye'de folklorik olarak kullanılan EM ve endemik EK ile yapılan ilk in vitro sitotoksisite çalışması olması ve ülkemizde bitkiler ile yapılan az sayıdaki sitotoksisite çalışmalarına bilimsel katkı sağlaması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the cytotoxic effects of the plant extracts belonging to Eryngium L. genus which is the most species rich genus of Apiacea family, distributed widely around the world as well as in Anatolia; Eryngium maritimum (EM) and Eryngium kotschyi (EK) used for its antiinflammatory, antivenom, antinociceptive and diuretic purposes in folk medicine in Turkey; on HepG2 (human hepatoma), Hep2 (human laryngeal epidermoid carcinoma), U138 MG (human glioma) and Vero (African green monkey kidney epithelial cells) cell lines using lactate dehydrogenase (LDH) and (3-(4,5-dimethylthiazol-2-il)-2,5-diphenyltetrazolium bromure) (MTT) methods.Plant extracts give positive cytotoxicity (%) results in coordinated with increasing doses. LDH and MTT data supported each other on the cytotoxicity (%) by specific dose-response manner especially on Hep2 and U138 MG cell lines as well as the other cell lines. IC50 (Inhibitory concentration 50) values were found A results were seen.Plants used for phytotherapeutic purposes should carefully be screened for quality, safety and effectiveness assurance for its pharmacological and toxicological bioactive compunds and and its metabolites. This study is important as being the first in vitro cytotoxicity study with EM and endemic EK and the results would provide important contribution to the scientific basis in this field. Prior to in vivo tests, the cytotoxic activity should be supported by different dose intervals and incubation periods with other cytotoxicity assays based on different mechanisms.