Kedilerde dirsek ekleminin travmatik lezyonlarının klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of traumatic injuries of elbow joint in cats
  1. Tez No: 272031
  2. Yazar: ENGİN ALEV ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, kedilerde travmatik bir nedenle oluşan dirsek eklemininlüksasyonu, humerus'un distali ve antebrachium'un proximalinin eklem içi veekleme yakın kırıklarının tanımlanması, nedenleri, lokalizasyonu ve klinik olgulardaendike olan sağaltım girişimleriyle sonuçlarının klinik ve radyolojikdeğerlendirmeleri ile bu konuda çalışan klinisyenler için yönlendirici olması vebenzer çalışmalar için katkıda bulunulmasıdır.Bu çalışma Ağustos 2008 ? Nisan 2010 tarihleri arasında Ankara ÜniversitesiVeteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne önekstremitelerini kullanamama şikayeti ile getirilen, klinik ve radyolojik muayenelersonucunda dirsek eklemlerinde travmatik lezyon belirlenen değişik ırk, yaş vecinsiyetteki 31 kedi üzerinde gerçekleştirildi.Çalışmada değerlendirilen 31 olgudaki 32 lezyonda; 2 lateral lüksasyon,humerus'un distalinde 22 kırık (7'si distal diyafizer, 5'i supracondyler, 2'si condylusmedialis'te ayrılma, 1'i condylus lateralis'te ayrılma, 1'i fizyal, 5'i ?Y? ve 1'i ?T?şeklinde bicondyler kırık), radius'un proximalinde 1 kırık (caput radii'de), ulna'nınproximalinde 4 kırık (olecranon'da), 1 Monteggia lezyonu ve 1 gecikmiş condylerkırık sonucu şekillenen dirsek eklemi ankilozu belirlendi. Bu olgulardan 1 olgudakapalı redüksiyon, 2 olguda konservatif sağaltım, 7 olguda intramedullar pin, 5olguda transcondyler pin, 3 olguda çapraz pin, 1 olguda birbirine paralel pinuygulaması, 1 olguda transcondyler interfragmental kompresyon vidası, 3 olgudagerme bandı ve 4 olguda amputasyon gerçekleştirildi. Bir olguda akciğer kontüzyonusonucu ölüm şekillenirken, 3 olguda hasta sahibi operasyonu reddetti.Olguların 10, 21, 30 ve 45. günlerinde klinik ve radyografik kontrolleri yapıldı.Bu dönemde 14 olguda fonksiyonel iyileşme, 2 olguda eklem sertliği ve art.cubiti'nin ekstensiyon açısında daralma, 1 olguda eklem sertliği ve arti. cubiti'ninfleksiyon açısında daralma, 1 olguda fonksiyon kaybı, 1 olguda nonunion, 3 olgudaplexus brachialis felci saptanırken, 5 olgu izlenemedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to define luxation, fractures of distal humerus and proximalantebrachium which are inside and close to the joint, their localization, clinical andradiological evaluation of treatments which are indicated in clinical cases to guidethe clinicians studying about this topic and to contribute future research.This study is conducted between August 2008 and April 2010 in AnkaraUniversity Faculty of Veterinary Medicine Orthopedics and Traumatology Clinics in31 cats of various age, race and sex which came to the clinic with inability to usetheir front limb and diagnosed as traumatic elbow joint injury after clinical andradiological examinations.32 injuries in 31 case evaluated in this study are classified as 2 lateralluxations, 22 distal humerus fracture (7 distal diaphyseal, 5 supracondylar, 2 medialcondylar separation, 1 lateral condylar separation, 1 physeal, 5 ?Y? and 1 ?T?dicondylar fracture), 1 proximal radius fracture (at caput radii), 4 proximal ulnafracture (at olecranon), 1 Monteggia fracture and 1 elbow joint ankylosis caused bybelated condylar fracture. 1 case is treated by closed reduction, 2 cases are treated byconservative methods. In 7 cases intramedullar pin, 5 cases transcondylar pin, 3 casescrossed pin, 1 case parallel pin, 1 case transcondylar interfragmental compressionscrew, 3 cases tension band and 4 cases amputation was applied. 1 case died becauseof lung contusion and in 3 cases owners refused the surgery.Cases were clinically and radiologically evaluated at 10th, 21st, 30th and 45thdays. During this period 14 cases recovered functionally, in 2 cases joint stiffnessand narrowing in extension angle, 1 case function loss, 1 case nonunion, 3 casesplexus brachialis paralysis was determined. 5 cases cannot be surveyed.