Meme kanserinde aksiller lenf nodu tutulumunun ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyonu ile değerlendirilmesi
Assesment of axillary lymph node metastasis in breast cancer with ultrasound guided fine needle aspiration biopsy
- Tez No: 272070
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BAŞARAN DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Meme kanseri hastalarında, aksiller lenf nodu metastazının, preoperatif, ultrasonografi (US) eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ile saptanmasıyla, zaman alıcı ve maliyeti yüksek olan, sentinel lenf nodu (SLN) sintigrafisi ve biyopsisi basamaklarının atlanması amaçlandı. Aralık 2007-Ekim 2009 tarihlerinde primer meme kanseri tanısı almış veya radyolojik olarak büyük olasılıkla malign kitlesi olan hastalar bilateral meme ve aksiller US ile incelendi. Lenf nodu boyutlarında artış, yuvarlaklık indeksinde artış, kortikal simetrik/asimetrik kalınlaşma, nonhiler kortikal akım ve korteks hipoekojenitesinde artış gri skala ve renkli Doppler US ile değerlendirildi. Otuz altı hastada, 38 adet şüpheli lenf noduna, 22 G ince iğneyle 3 kere aspirasyon yapıldı. Yirmi üç nodda sitoloji ile aksiller metastaz saptandı. Altı lenf nodunda aspirasyon yetersiz, 9 nodda negatifti. Sitolojisi pozitif olan 23 aksillanın hepsinde lenf nodu diseksiyonu ile metastaz saptandı. Sitolojisi yetersiz olan 6 nodun 4'ünde, sitolojisi negatif olan 9 nodun 3'ünde histopatolojik olarak aksiller metastaz saptandı. Aspirasyonu yetersiz olan 6 nodun 2'sinde, sitolojisi negatif olan 9 nodun 6'sında aksiller metastaz olmadığı patolojik olarak doğrulandı. Sitoloji ile aksiller lenf nodu metastazı saptanan 23 aksillaya SLNB yapılmasına gerek kalmadı (%60.5 oranında). İİAB duyarlılığı %88.46, özgüllüğü %100, pozitif öngörü değeri (PÖD) %100, negatif öngörü değeri (NÖD) %66.6 idi (aspirasyonu yetersizler dahil edildiğinde sırasıyla %76.6, %100, %100, %53.3). Asimetrik kortikal kalınlaşma, nonhiler kortikal akım, hipoekojenitede artış sadece metastatik lenf nodlarında vardı. Kortikal kalınlık, lenf nodu ve kitle boyutu metastatik grupta daha yüksekti. Meme kanserinde metastaz açısından şüpheli aksiller lenf nodlarına preoperatif dönemde US eşliğinde İİAB yapılmasıyla, preoperatif evreleme yapılabilmekte, SLN biyopsisi basamağı atlanarak direkt lenf nodu diseksiyonu yapılabilmektedir. Aksiller lenf nodu tutulumunun US eşliğinde İİAB ile değerlendirilmesi maliyet etkin ve duyarlılığı çok yüksek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Our aim was to detect preoperative axillary metastasis with sonography guided fine needle aspiration biopsy (FNAB) and enable to bypass -time consuming and costly-, sentinel lymph node scintigraphy and biopsy steps, in patients with breast cancer and in patients with suspected ultrasonography (US) findings of malignancy. From December 2007 to October 2009, patients with complaint of breast lump, histopathologically proven breast cancer and suspicious breast mass underwent breast and axillary US. Increase in lymph node size, cortical thickening, nonhilar cortical flow and hilar changes were evaluated with gray scale and color Doppler US. Total 36 patients and 38 sonographically suspicious axillary lymph nodes had FNAB with 22 G fine needle. Twenty one patients and 23 nodes had positive, 6 nodes had inadequate, 9 nodes had negative cytology. Twenty three axilla with positive cytology had all positive postoperative biopsy results. Four of 6 nodes with inadequate cytology and 3 of 9 nodes with negative cytology had pathologically proven positive axillary metastasis. Two of 6 nodes with inadequate cytology and 6 of 9 nodes with negative cytology had negative pathology results. Axillary lymph node dissection or sentinel lymph node scintigraphy and biopsy steps were bypassed in 23 axillas with positive axillary lymph node FNAB (60.5%). Axillary lymph node FNAB?s sensitivity was 88.46%, specificity was 100%, positive predictive value was 100% and negative predictive value was 66.6% (inadequate cytology included; 76.7%, 100%,100%, 53.3% respectively). Asymmetric cortical thickening, nonhilar cortical flow and increase in hypoechogenity were only detected in metastatic nodes. Cortical thickening, lymph node and breast mass size was higher in metastatic group. The assessment of suspicious axillary lymph nodes with preoperative sonography guided FNAB enables to skip high-cost and time consuming, sentinel lymph node scintigraphy and biopsy steps, also helps preoperative staging. Preoperative axillary lymph node FNAB is a cost-effective method with high specificity.