Klinik örneklerden izole edilen Trıchosporon.asahii suşlarında Triazol grubu antifungal ilaçların inhibitör ve fungisidal aktivitelerinin farklı yöntemlerle araştırılması
Evaluation of inhibitor and fungicidal activities of triazoles against clinical isolates of t.asahii by different methods
  1. Tez No: 272072
  2. Yazar: GÜLŞEN HAZIROLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ARIKAN AKDAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Trichosporon türlerine bağlı gelişen invazif enfeksiyonlarda son yıllarda artış gözlenmiştir. Hematolojik malignansi, sitotoksik kemoterapi ve organ transplantasyonu, yaygın Trichosporon enfeksiyonları için başlıca risk faktörleridir. Yaygın seyreden trikosporonoza en sık neden olan 2 tür T. asahii ve T. mucoides'tir. Trichosporon enfeksiyonlarının tanısı ve tedavisi zordur. Amfoterisin B'nin T. asahii izolatlarına karşı fungisidal aktivitesi genellikle yetersizdir. Ekinokandin grubu ilaçlar için ise, Trichosporon izolatlarında yüksek minimum inhibitör konsantrasyon (MİK, µg/ml) değerleri elde edilmektedir. Triazol grubu antifungaller, Trichosporon enfeksiyonlarının tedavisinde tercih edilen ilaçlardır. Bu grup içinde, klinik kullanımda olan ve yeni geliştirilen bileşikler mevcuttur. Bu çalışmada, klinik örneklerden izole edilen T. asahii suşlarında triazol grubu antifungal ilaçların (flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol, isavukonazol) in vitro inhibitör ve fungisidal etkileri; MİK, minimum fungisidal konsantrasyon (MFK, µg/ml) tespiti ve zamana karşı öldürme çalışması ile araştırılmıştır. Doksan T. asahii suşunda, MİK ve MFK tespiti yapılmıştır. Zamana karşı öldürme çalışması ise beşT. asahii suşu için uygulanmıştır. T. asahii ATCC 201110 ve MİK ile MFK değerleri açısından diğer suşlara kıyasla özellik gösteren suşlar arasından seçilen 4 klinik T. asahii suşu zamana karşı öldürme çalışması ile incelenmiştir. Kırksekiz saatlik inkübasyondan sonra flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol ve isavukonazol MİK-0 sonuçları göz önünde bulundurulduğunda elde edilen MİK90 değerleri sırasıyla, 32, 2, 0.5, 2 ve 1 µg/ml bulunmuştur. Flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol ve isavukonazol MFK90 değerleri ise sırasıyla, 64, 8, 2, 4 ve 4 µg/ml bulunmuştur. MİK ve MFK değerlerinde en yüksek değerler flukonazolde, en düşük değerler vorikonazolde saptanmıştır. İtrakonazol, posakonazol ve isavukonazol MİK ve MFK değerleri oldukça yakın olup, etkinlikleri birbirlerine benzer düzeyde bulunmuştur. Zaman karşı öldürme çalışmasında fungisidal aktivite, hiçbir ilaçta saptanamamıştır. Flukonazol, itrakonazol, vorikonazol, posakonazol ve isavukonazol >2XMİK konsantrasyonlarında doza bağlı fungisitatik aktivite göstermişlerdir. MİK ve MFK sonuçlarına paralel olarak zaman karşı öldürme çalışmasında da öldürme aktivitesinin başladığı en düşük konsantrasyon vorikonazolde saptanırken en yüksek konsantrasyon flukonazolde saptanmıştır. MİK, MFK ve zamana karşı öldürme çalışmasının sonuçları göz önüne alındığında, triazol grubu antifungal ilaçların T. asahii suşlarında in vitro etkinlikleri vorikonazol > isavukonazol > posakonazol > itrakonazol > flukonazol şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disseminated fungal infections due to Trichosporon species have increased in recent years. Hematologic malignancy, cytotoxic chemotherapy, and organ transplantation are the main risk factors for disseminated Trichosporon infections. Two most common species that cause the disseminated Trichosporon infections are T. asahii and T. mucoides. Diagnosis and treatment of Trichosporon infections are difficult. Fungicidal activity of amphoterisin B against isolates of T. asahii is inadequate. For echinocandin group of drugs on the other hand, high minimum inhibitory concentration values (MIC, µg/ml) are obtained. Currently, triazole antifungal agents are the preferred drugs for the treatment of Trichosporon infections. Within this group, there are newly developed compounds for clinical use. In this study we determined minimum fungicidal concentration (MFC,µg/ml) and MIC values of triazoles (fluconazole, itraconazole, voriconazole, posaconazole, isavuconazole) against 90 clinical isolates of T. asahii. In addition, comparative pharmacodynamic effects of triazoles were studied by using time kill assays. Determination of MIC and MFC was performed for 90 T. asahii strain. Time-kill study was performed at fiveT. asahii strain. T. asahii ATCC 201110 and four clinicalT. asahii strains were chosen based on their distinctive MIC and MFC values. Time-kill studies were performed for these strains. After 48 hours incubation, fluconazole, itraconazole, voriconazole, posaconazole and isavuconazole MIC90 values were 32, 2, 0.5, 2 and 1 µg/ml, respectively according to MIC-0 results. Fluconazole, itraconazole, voriconazole, posaconazole, and isavuconazole MFC90 values were 64, 8, 2, 4 and 4 µg/ml, respectively. The highest MIC and MFC values were found for fluconazole, while the lowest values of them were for voriconazole. MIC and MFC values of itraconazole, posaconazole and isavuconazol were very close and their levels of activity were similar to each other. In time-kill study, fungicidal activity could not be determined in any of the drugs. Fluconazole, itraconazole, voriconazole, posaconazole and isavuconazole at >2XMIC concentrations showed dose-dependent fungistatic activity. In time- kill study, in parallel with MIC and MFC results, while the lowest concentration at which killing activity begins was for voriconazole, the highest concentration was for fluconazole. When taking MIC, MFC and the results of time- kill study into consideration, in-vitro antifungal activities of triazole antifungal drugs against T. asahii were in rank order of voriconazole > isavukonazole > posaconazole > itrakonazole > flukonazole.