Hamstring tendon otogrefti kullanılarak yapılan akut ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda endobutton CL ve interferans vidası ile tespitin femoral ve tibial tünel genişlemesi üzerine etkisi
The effects of fixation with endobutton? CL and interference screws on femoral and tibial tunnel widening in acute anterior cruciate ligament repair using hamstring tendon autograft
  1. Tez No: 272073
  2. Yazar: MUSA UĞUR MERMERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜR ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ön Çapraz bağ (ÖÇB) rekonstrüksiyonu sonrası gelişen bir durum olan kemik tünel genişlemesinin nedenleri birçok çalışmada araştırılmıştır. Tünel genişlemesi, tespit yöntemlerinin hepsinde görülür ve boyut açısından farklılıklar gösterebilir. ÖÇB ameliyatları sonrasında %10 oranında greftin kaynamamasına bağlı başarısızlık ve yinelenen instabilite gelişmektedir. İkinci kez yapılacak revizyon cerrahisi için, fibröz dokuyla dolu genişlemiş bir tünel ciddi bir sorun olmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, hamstring tendon tespiti ile ÖÇB onarımının iki ayrı yöntemle tünel içinde (interferans vidası) ve tünel dışından (endobutton CL) yapılmasının femoral ve tibial tünel genişlemesine olan etkisi araştırmaktır. Otojen hamstring tendon grefti kullanılarak artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu uygulanan 72 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. 48 hastada (ort. yaş 28.5, 43 erkek, 5 kadın) femoral greft tespitini tünel dışında korteksten yapan Endobutton CL (grup 1) , 24 hastada (ort. yaş 29.1, 20 erkek, 4 kadın) femoral greft tespitini tünel içinden yapan interferans vidası kullanıldı. 72 hastanın tümünde greftin tibial tünel içindeki tespitinde interferans vidası ve kuvvetlendirici staple kullanıldı. Her hastaya ön-arka ve yan direkt grafiler operasyon sonrası 1.gün (T0) çekildi. Takipleri sonrasında her hastanın ön?arka ve yan direkt grafileri ortalama 17.ay (13-18 ay), (T1) tekrar çekildi. Femur ve tibia ön?arka, yan grafisinde femoral ve tibial tünel genişlemesinin üç ayrı noktadan (proksimal, orta, distal) ölçüldü. İki grup arasında yaş ve cinsiyet dağılımı, ameliyat edilen taraf, takip süreleri açısından yoktu (p>0.05). Her iki grup içerisindeki tüm hastalarda femoral ve tibial tünel genişlemesi mevcuttu. Hem grup 1 hem de grup 2 içerisinde tibia grafilerinde yapılan ölçümlerde T0'a göre T1 zamanında istatistiksel olarak anlamlı genişleme tespit edilmiştir (p0,0083).
Özet (Çeviri)
There are many studies on bone tunnel widening after anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction. Although differ in size, tunnel widening is seen with every single fixation method. After ACL reconstruction the rate of non-union of graft and recurrens of instability is 10%. A widened tunnel, filled with fibrous tissue is a major problem for revision surgery. In this study, we investigate the effects of in-tunnel (interference screw) and out-tunnel (endobutton? CL) fixation on femoral and tibial tunnel widening in ACL repair using hamstring tendon autograft. 72 patients that has gone through arthroscopic ACL reconstruction using hamstring tendon autograft were reviewed retrospectively. Group 1: Endobutton? CL was used in 48 patients (mean age 28.5, 43 male, 5 female) for femoral fixation from the cortex outside the tunnel. Group 2: Interference screws were used in 24 patients (mean age 29.1, 20 male, 4 female) for femoral fixation within the tunnel. Interference screws and staple fixation was used in all 72 patients for tibial fixation. All patients had AP and lateral view x-rays in the first post-operative day (T0). In the follow-up all patients had AP and lateral view x-rays in a mean of 17 months (range 13-18)(T1). In both views femoral and tibial tunnel widths were measured from 3 different parts; proximal, mid and distal. There were no significant difference between groups, regarding age, gender, side of operation and follow-up period (p>0.05). All patients in both groups had both femoral and tibial tunnel widening. Both in group 1 and 2, comparison of tibial tunnel widths between T0 and T1 were statistically significant (p0,0083).