Patellar tendon uzatılarak patellar malpozisyon oluşturulan tavşan dizlerinde femoral troklear oluğun gelişimi
Development of femoral trochlear groove in rabbits with patellar malposition following lenghtening of the patellar tendon
  1. Tez No: 272074
  2. Yazar: BURAK KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR AHMET ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eklem fonksiyonunu belirleyen en önemli kriterlerden biri artiküler yüzey geometrisidir. Troklear oluk geometrisinin patellofemoral eklem patolojisinde önemli olduğu düşünüldüğü halde, patellanın femoral troklear oluğun gelişimi sırasındaki etkileri net olarak belirlenmemiştir. Bu hayvan çalışması, patellanın pozisyonu ve femoral troklear oluğun gelişimi arasındaki etkileri gelişmekte olan tavşanlarda incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma kapsamında 16 tavşanın toplam 32 adet dizi 2 gruba bölünerek incelenmiştir. Birinci grup, hayvanların sol dizlerinden oluşturulmuş ve bu dizlere herhangi bir cerrahi işlem uygulanmayarak kontrol grubu olarak kullanılmıştır. İkinci grup ise sağ dizlerden oluşmuş ve hayvanların doğum sonrası ilk ayları içerisinde patellar tendon Z-plasti ile uzatılarak patellar malpozisyon (patella alta) oluşturulmuştur. Tüm hayvanların dizleri cerrahi işlem öncesi yaklaşık 1 aylıkken ve cerrahi sonrası 6. ayda bilgisayarlı tomografi (BT) ile incelenmiştir. BT ölçümleri distal femurun 3 farklı bölgesinden femoral troklear oluğun hem açısını hem de derinliğini içerecek şekilde yapılmıştır. BT ölçümleri sonrası denekler sakrifiye edilerek distal femurlar çıkartılmıştır. BT görüntülerinden fizis hattının femur kondillerinin distal eklem yüzünden yaklaşık 8 mm proksimalde olduğu ölçülmüştür. Bu seviyeden femur Primado® mikro kemik testeresi ile transverse olarak osteotomize edilerek oluğun açısı manuel olarak da ölçülmüştür. İkinci gruba dahil edilen patellar malpozisyonu olan dizlerde, hem BT hem de manuel ölçümlerde distal femoral troklear oluk açılarında artış ve derinliklerinde azalma gözlemlenmiştir. Patellar malpozisyonu bulunan dizlerin gelişimi izlendiğinde, distal femoral oluğun düzleştiği ve patellar instabiliteye yatkınlık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The geometry of an articular surface is one of the most important determinant of joint function. Although the geometry of the trochlear groove is considered to be important in the pathogenesis of patellofemoral joint pathology, the effects of the patella during the development of the femoral trochlear groove is unclear. This animal study aimed to investigate the relationship between the position of patella and postnatal development of femoral trochlear groove in growing rabbits. 32 knees of 16 rabbits were included in this study and were divided into two groups. First group consisted of the left knees and was used as a control group to which no surgical procedures were applied. Second group involved right knees to which patellar tendon Z-plasty lengthening so that patellar malposition (patella alta) were performed before one month of age. Computed tomographic (CT) evaluation of both knees of each rabbit was obtained in their first month of age before surgical intervention and after post-op six month follow-up. CT measurements included both the angle and depth of the femoral trochlear groove from 3 different parts of the distal femur. After CT measurements rabbits were sacrified and distal femurs were removed. According to CT images distal femoral physis was measured approximately 8 mm proximal from the distal articulation of femoral condyles. Distal femurs were osteotomized from this point axially by using Primado® micro bone saw and trochlear groove angles were measured manually. For each angle and depth of the distal femoral trochlear groove, there were increase in the groove angle and decrease in the depth of the distal femoral groove in group 2 with patellar malposition. Distal femoral groove with inadequate patellar position becomes more flattened and mark predisposition for patellar instability.