Patellar tendon üzerine sıcak-soğuk uygulamalarının tork- zaman parametrelerine ve dinamik fonksiyonlara etkisi
The effect of hot-cold applications on patellar tendon to torque-time parameters and dynamic functions
- Tez No: 474052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH MERİÇ ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Patellar Tendon Üzerine Sıcak-Soğuk Uygulamalarının Tork- Zaman Parametrelerine ve Dinamik Fonksiyonlara Etkisi Biz bu çalışmamızda patellar tendon üzerine sıcak-soğuk uygulamalarının tork- zaman parametrelerine ve dinamik fonksiyonlara etkisini araştırdık. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında, sağlıklı ve dışlama kriterlerine sahip olmayan 30 birey(16 erkek, 14 kadın) dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri kaydedildi, vücut ağırlığı ve boy ölçümleri yapıldı, tegner aktivite skorları belirlendi. Isınma sonrası infrared termometre ve termal kamera ile patellar tendon sıcaklıkları ölçüldü ve izokinetik test ile sıçrama testleri uygulandı. Sonrasında; patellar tendon üzerine 30 dakika sıcak veya soğuk uygulama yapıldı. Isınma periyodu sonrası sıcaklık ölçümleri ve testler tekrarlandı. Sıcak ve soğuk uygulama arasında 48 saat boşluk bırakıldı. Tüm testler katılımcının dominant alt ekstremitesinde yapıldı. Soğuk uygulama öncesi-sonrası ve sıcak uygulama öncesi-sonrası sıcaklık değerlendirmelerinde hem infrared termometre ölçümlerinde (p0,05).
Özet (Çeviri)
The effect of hot-cold applications on patellar tendon to torque-time parameters and dynamic functions In this study, the effects of hot-cold applications on patellar tendon to torque-time parameters and dynamic functions were investigated. 30 healthy individuals (16 males, 14 females) at the age of 18-45 years were participated to the study. Participants' demographic characteristics were recorded, body weight and height measurements were performed, and tegner activity scores were noted. After warm up, patellar tendon temperatures were measured with infrared thermometer and thermal camera. After temperature measurements, isokinetic tests and jump tests were performed. Then; hot or cold applications were performed on patellar tendon for 30 minutes. Temperature measurements and tests were repeated after hot or cold applications. There was a 48 hours interval between hot and cold applications. All tests were performed on dominant lower extremity of the participants. Statistically significant results were obtained both at infrared thermometer (p 0,05).