Lenfosellerde perkütan tedavi: Tek veya çok seans skleroterapinin etkinliğinin karşılaştırılması
Percutaneous treatment of lymphocele: Comparison of single and multiple sessions sclerotherapy
  1. Tez No: 272080
  2. Yazar: ÖMÜR BALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lenfosel tedavisinde perkütan trankateter skleroterapi tekniği uzun yıllardan beri ilk tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu prospektif randomize çalışmanın amacı tek veya çok seans etanol skleroterapisinin başarı oranlarını, güvenilirlik, major ve minor komplikasyonlarını, kısa ve uzun dönem sonuçlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir.Ağustos 2002 ? Şubat 2010 tarihleri arasında postoperatif semptomatik pelvik lenfoseli olan 19 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tamamı kadın olup, ortalama yaşları 52.5 (25-75) idi. Hastalarda mevcut bulunan 26 lenfoselin 12 (%46) tanesine tek seans, 14 (%54) tanesine çok seans skleroterapi işlemi uygulandı. Tek seans işlem sonrası 3 (%25) lenfoselde rekürrens, çok seans sonrası ise 1 (%7) lenfoselde rekürrens ve 2 (%14) lenfoselde apse izlendi. 4 rekürren lenfosele çok seans skleroterapi, apselere ise perkütan kateter drenajı yapılıp, uygun antibiyotik verilerek tedavi edildi. Bu işlemlerle birlikte toplam 30 perkütan transkateter etanol skleroterapi işlemi gerçekleştirildi. Çok seans uygulanan hastalarda, ortalama kateterizasyon süresi 21 (4-55) gündür. İstatistiksel çalışmalarda tek veya çok seans skleroterapi teknikleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,270). Hastaların takip süresi ortalama 21 (1- 96 ay) aydır.Sonuç olarak; lenfosel tedavisinde tek seans etanol skleroterapi işlemi ilk seçenek olarak etkin ve güvenilir olup, rekürrenslerde ise çok seans skleroterapi tercih edilebilecek tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Percutaneous transcatheter sclerotherapy technique has been used as a first-line theraphy for treatment of postoperative pelvic lymphocele for long years. The aim of this prospective-randomized study is to investigate and compare the therapeutic efficacy, reliability, major and minor complications, short and long term results of single and multi session percutaneous transcatheter ethanol sclerotherapy.Between August 2002 and February 2010, 19 patients who had postoperative symptomatic pelvic lymphocele were included in this study. All of them were female and the mean age of patients was 52.5 ( range:25-75) years. 12 (%46) of them were treated with single-session of ethanol sclerotherapy and 14 (%54) of them were treated with multi-session of ethanol sclerotherapy. Recurrence developed in 3 (%25) lymphoceles treated by single-session and 1(%7) lymphocele treated by multiple-session percutaneous transcatheter ethanol sclerotheraphy. Also, abscess developed in 2 (%14) lymphoceles after multiple-session percutaneous transcatheter ethanol sclerotherapy. All of the recurrent lymphoceles were treated by multiple-session percutaneous transcatheter ethanol sclerotherapy and abscesses were treated by percutaneous catheter drainage with appropriate antibiotic medication. Totally, 30 sclerotherapy procedures were performed. The mean duration of percutaneous catheter drainage was 21 days (4?55 days). There was no statistically difference between single and multi-session techniques for schlerotherapy of lymphocele (p=0.270). The follow-up period ranged from 1 to 96 months (mean:21 months).As a result, the treatment of lymphocele with single-session sclerotherapy is a safe and effective method ,however, in recurrent lymphoceles, multi-session scleroteraphy may be the treatment of choice.