Santral puberte prekokslu kızlarda tedavi sırasında gonadotropin supresyonunun belirlenmesinde leuprolide acetata LH yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of luteinizing hormone response to leuprolide acetate administration in assessment of gonadotropin supression in girls under treatment with the diagnosis of central precocious puberty
  1. Tez No: 272081
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALİKAŞİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Santral puberte prekokslu kızlarda tedavi sırasında gonadotropinsupresyonunun belirlenmesinde leuprolide acetata LH yanıtınındeğerlendirilmesiIntravenöz GnRH stimülasyon testi santral puberte prekoks (SPP) tanısındave GnRH analogları (GnRHa) ile tedavi sırasında tedavi etkinliğinin takibindesıklıkla kullanılan testtir. Ancak bu test zaman ve maliyet kaybına neden olan,hastalar için konforlu olmayan bir testtir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of luteinizing hormone response to leuprolide acetateadministration in assessment of gonadotropin supression in girls undertreatment with the diagnosis of central precocious pubertyIntravenous GnRH stimulation test has been often used in the diagnosis aswell as in the monitoring of the efficacy of GnRHa treatment in patients withCPP. However, this test is time comsuming, costly and uncomfortable forpatients.