Polikistik over sendromunda 2 ve 3 boyutlu ultrasonografi bulgularının irdelenmesi
Evaluation of 2D and 3D ultrasonographic findings in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 272111
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda üreme endokrinolojisi ile ilgili en sık görülen sorundur. En önemli özellikleri anovulasyon ve hiperandrojenizm olup, 2003 yılında Rotterdam'da yapılan ESHRE/ASRM ortak toplantısı ile birlikte ultrasonografik değerlendirme de tanısal açıdan önem kazanmıştır. Temel olan değerlendirme parametreleri, follikül sayımı ve over hacmi değerlendirmesidir. İki boyutlu (2B) ultrasonografi (USG) ile over değerlendirmelerini takiben yeni yazılım ve donanım destekleri ile tanısal güvenilirliği artan üç boyutlu (3B) USG de kullanımda yerini bulmaya başlamıştır. Bu çalışmada klinik, biyokimyasal, ultrasonografik bulgulara göre PKOS ve kontrol grubu olarak sınıflandırılan katılımcı gruplarının 2 ve 3 boyutlu sonografik verilerinin karşılaştırılması birincil amacımızı oluşturmaktadır.Çalışma tek merkezli, PKOS için yapılan kesitsel bir taramada gerekli değerlendirmeleri tamamlanan hastaların dahil edildiği bir çalışmadır. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü Doktorluk binasında konumlandırılan `Genel Kadın Sağlığı Taraması' birimine başvuran 18- 45 yaş arası katılımcılardan bilgilendirilmiş onamı, iletişim bilgileri alınıp, tıbbi durumları ve geçmişleri sorgulanıp, fizik muayeneleri yapılmıştır. Katılımcıların erken folliküler dönemde hormonal taramaları (total testosteron, androstenedione, dihidroepiandrostenedion sülfat, 17 hidroksiprogesteron, seks hormon bağlayıcı globulin ve oligomenoreik hastalarda tiroid stimulan hormon, prolaktin) 2B (antral follikül sayısı, over hacmi, stromal/ovaryan alan oranı, doppler resistivite indeksi, pulsatilite indeksi) ve 3B (antral follikül sayısı, over hacmi, stromal hacim, folliküler hacim, stromal/ovaryan hacim, doppler vaskülarizasyon indeksi, akım indeksi, vaskülarite-akım indeksi) ultrasonografik değerlendirmeleri yapılmıştır. Tüm araştırmaları yapılan ve yandaş hormonal sorunu olmayan katılımcı sayısı 392 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common disorder of fertile-aged women, related to reproductive endocrinology. The most specific properties are anovulation and hyperandrogenism, however by ESHRE/ASRM concensus meeting on year 2003, ultrasonographic evaluation gained importance as a diagnostic criterion. Basic parameters to be evaluated are antral follicle count and ovarian volume calculation for each ovaries by 2D sonography. By integration of new software programmes, 3D sonography with increased diagnostic power and reliability, became a common diagnostic modality in use.In this study participant groups are defined according to clinical, biochemical and ultrasonographic properties. We aim to evaluate the ultrasonographic data, the reliability and consistency between 2D and 3D sonographic measurements.Study is designed as single centered, prospective observational study. Participants who are fertile-aged women between 18-45 years are accepted in the general women?s health examination room located in the medical center of Mineral Research and Examination Institute (MTA). Patients who have proper conditions for study acceptance are informed about study and gave consent. Following the personal inquiriy about past and present medical situation, physical examination is completed. On the early follicular phase of their menstrual cycle blood sampling for hormonal screening (total testosteron, androstenedione, dihidroepiandrostenedion sulphate, 17 hydroxy progesteron, sex hormon binding globulin and tiroid stimulan hormon, prolaktin for participants who have oligomenorrhea) is followed by 2D (antral follicle count, ovarian volume, stromal/ovarian area ratio, doppler resistivity index ve pulsatility index) and 3D (antral follicle count, ovarian volume, stromal volume, follicle volume, stroma/ovarian volume ratio, vascularity index, flow index, vascularity-flow index) sonographic examination is applied. The number of participants all of whose investigations has been completed is 392.