İstanbul Çocuk Mahkemeleri'nde yargılanan çocuklarda sürekli öfke-öfke ifade tarzları ile istismar yaşantıları arasındaki ilişki
The relationship between trait anger-anger expression styles and abuse in children who are on trial in Istanbul Juvenile Court
- Tez No: 272132
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ŞUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın başlıca amacı, çocuk mahkemelerinde davaları devam eden çocuklarda istismar yaşantıları ile öfke ve öfke ifadeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma İstanbul Çocuk Mahkemeleri'nde yargılanmakta olan 62 çocuk ile yürütülmüştür. Örneklemdeki çocuklara çalışmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Sürekli Öfke-Öfke İfadeleri Ölçeği ve Çocuk İstismarını Tarama Anketi uygulanmıştır.Yapılan analizlerde, istismarın tüm alt ölçekleri ile sürekli öfke, öfke-içte ve öfke-dışta alt ölçekleri arasında pozitif bir ilişki olduğu gözlenmiştir. İstismar alt ölçekleri ile öfke-kontrol alt ölçeği arasında negatif bir ilişki ortaya konmuştur. Ayrıca, istismar alt ölçekleri düşük ve yüksek puan alanlar olarak gruplanmıştır. Duygusal istismar, fiziksel istismar ve ihmal alt ölçeklerinde düşük ve yüksek puan alan gruplar karşılaştırıldığında, sürekli öfke, öfke-içte ve öfke-dışta alt ölçeklerinde anlamlı olarak fark olduğu bulunmuştur. Ekonomik istismarda düşük ve yüksek alan gruplar karşılaştırıldığında ise, öfke-içte ve öfke-dışta alt ölçeklerinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the present study is to investigate the relationship between child maltreatment and trait anger-anger expressions among children who are on trial in juvenile court. The study has been carried out on 62 children at Istanbul Juvenile Court. A demographic information form which is constructed by the researcher, Trait Anger-Anger Expressions Scale and Child Abuse Screening Scale has been applied on the children present in the sample.After the analyses performed, it was observed that there is a positive correlation between all subscales of maltreatment and trait anger, anger-in, anger-out. There is a negative correlation between maltreatment subscales and anger-control. Furthermore, the subscales of child abuse and neglect are divided as high score and low score groups. When the high and low score groups of emotional abuse, physical abuse and neglect are compared, it is found that they are significantly different in trait anger, anger-in and anger-out. When the high and low score groups of economic abuse are compared, there is a significant difference in anger-in and anger-out. Results of the study are discussed in the light of the relevant literature.