Kömür işçisi pnömokonyozu olgularında belirlenen maluliyet oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of disability in coalworkers' pneumoconiosis
  1. Tez No: 272131
  2. Yazar: ÖZLEM SANİYE İÇMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Göğüs Hastalıkları, Hukuk, Forensic Medicine, Chest Diseases, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kömür İşçisi Pnömokonyozu meslek hastalığı ve maluliyetinin tespitinde ilgili İş Mahkemeleri tarafından verilen kararlarda hangi parametre ve raporların dikkate alınarak kişilere meslek hastalığı tespit ve maluliyet takdirinin yapıldığının araştırılması amaçlanmıştır. 1.1.2001?31.12.2006 tarihleri arasında 3. ATİK'nca değerlendirilmiş pnömokonyoz meslek hastalığı ve maluliyetlerine ilişkin kararlar incelenmiştir. 131 dosyadan toplam 93'ünün mahkeme kararlarına ulaşılmıştır. Kişilerin dava açılan tarihteki yaşları 40-77 yıl arasında değişmekte olup, ortalaması 57±9 yıl, madeninde çalışma süreleri 7-32 yıl arasında değişmekte olup ortalaması 23±5 yıl idi. Çalışma dönemine ait periyodik kontrol muayeneleri ve akciğer grafileri mevcut değildi. 12'sinin madende çalışırken, 54'ünün emekli olduktan sonra 10 yıllık yükümlülük süresi içinde, 27'sinin ise emekli olduktan sonra 10 yıllık yükümlülük süresi geçtikten sonra başvurduğu tespit edilmiştir. Hastane raporlarında 86(%92), SSYSK kararlarında 82(%88), 3. ATİK kararlarında 87(%94) kişide meslek hastalığı olduğu, meslek hastalığı tespit edilenlerde; hastane raporlarında 67(%72), SSYSK kararlarında 56(%60), ile 3. ATİK kararlarında 70(%75) kişide meslek hastalığına bağlı maluliyet olduğu tespit edilmiştir. Mahkemelerin gerekçeli kararlarının 11 tanesinde dava red edilmiştir. 82 tanesinde meslek hastalığı tespit ve maluliyet kararı verilmiştir.Maluliyet tespitinde; çalışma dönemi ve sonrasına ait belge ve grafilerin eksiksiz temin edilmesi sonrasında görüş düzenlenmesi, ilgili tüzükte radyolojik, fonksiyonel ve klinik durum aynı anda dikkate alınarak maluliyet hesaplanması yönünde değişiklik yapılması daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of disability in coalworkers' pneumoconiosisCoalworkers' pneumoconiosis is an occupational disesease. The Third Specialized Board of The Concil of Forensic Medicine prepare reports about disability in occupational disease. Social Security Guidlines for The Evaluation Dissability is used to compute rate of disability.The Third Specialized Board of The Concil of Forensic Medicine is prepared the reports for The Labor Court. In this study; the reports and the court decisions were examined between 2001 and 2006. Of the 131 files only 93 of them are taken into evaluation due to the lacking court decisions of some files. All the applicants were mail. Their avarage working years were 23±5. There weren't periodic examinations and chest x-ray in their working period. Of the all cases 87(94%)were diagnosed coalworkers' pneumoconiosis in reports of The Third Specialized Board of The Concil of Forensic Medicine.Of the all cases 27 were diagnosed after the legal liability time. Of the all court decisions 82 were awarded compansation. The protocols consisting the issues about the determination of disability ratio, liability time, the examinations before getting the job and while working periodically, assessment of the work place risks should be made.