Pasaport sahteciliği dosyalarının yeni elektronik pasaport tanzim sistemi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of passport forgery files for the purpose of new electronic passport regulation system
  1. Tez No: 272144
  2. Yazar: AYTAÇ UÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Seyahat kavramının bir ürünü olan pasaport, teknolojiye paralel olarak gelişen sahtecilik yöntemleriyle kolaylıkla tahrifata uğratılabilmektedir. Tahrifata uğratılmış veya tamamen sahte olan pasaportlar terör, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti gibi uluslararası suçlarda kullanılmakta ve ülkelerin iç güvenliği için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tür suçların önlenmesi, pasaport sahteciliğine karşı önlem alınmasını gerektirmektedir. Bu amaçla temelde uluslararası uçuş güvenliğini sağlama amacıyla BM'ye bağlı olarak kurulan ICAO, üye ülkeler tarafından kullanılacak makinede okunabilir ve pasaport sahibinin biyometrik özelliklerini içeren bir e-pasaport tasarlamıştır.Temeli İkinci Dünya Savaşı'na dayanan RFID teknolojisinin kullanıldığı e-pasaportlar, 2005 yılından sonra Avrupa ve diğer ülkelerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Türkiye'de 2010 Haziran ayından itibaren kullanılmaya başlanacak e-pasaportlarla ilgili henüz bir tartışma yaşanmazken, özellikle Avrupa ülkeleri ve A.B.D'de, e-pasaportların kolaylıkla kopyalanabileceği konusunda bir çok tartışma yaşanmıştır.Bu çalışmada, ülkemizde ICAO standartlarında kullanılacak e-pasaportlar, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Atatürk Havalimanı Şube Müdürlüğü tarafından ele geçirilen sahte pasaportlarda tespit edilen sahtecilik yöntemleri ve e-pasaport kullanımına geçmiş diğer ülkelerin uygulamaları göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Passport, a product of the concept of travel can be degenerated through forgery methods developing in parallel with technology. Passports, altered or completely a product of forgery are employed in international crimes such as human trafficking and trafficking in drug and posing a threat for the internal security of countries. Preventing such crimes requires taking measures against passport forgery. For this purpose in mind, ICAO, set up as a sub-structure of the UN in order to have international flight security designed an e-passport containing bio-metric features of passport holder which can be read in a machine to be employed by member states.E-passports in which RFID technology is used is based on the II. World War became widespread after 2005 in Europe and other countries. Though there is no argument in Turkey about e-passports to be used as of June 2010, there are strong arguments that e-passports will be copied easily in Europe and USA.In this work, we evaluated e-passports to be used in our country in ICAO standards under the light of forgery methods in fake passports seized by Istanbul Financial Crimes Branch Directorate and Atatürk Airport Branch Directorate as well as previous practices of other countries concerning e-passport.