Hastane enfeksiyonu etkeni olarak izole edilen candida suşlarının genotipik ve fenotipik olarak tiplendirilmesi
Phenotypic and genotypic identification of candida strains isolated as hospital infection pathogens
- Tez No: 272160
- Danışmanlar: PROF. DR. F. TUNÇER HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son on yılda özellikle immünbaskılanmış ve yoğun bakım ünitesi (YBÜ) hastalarında gözlenen kandida enfeksiyonlarının epidemiyolojisi ve antifungal tedavide kullanılan ilaçlar ile ilgili önemli değişiklikler ortaya çıkmıştır. Söz konusu değişimin hastanemizdeki yansımalarının ortaya konulabilmesi, bu bağlamda kandida enfeksiyonlarında etkenin tür düzeyinde tanımlanmasında kullanılan klasik ve moleküler yöntemlerin etkinlikleri ile pratik uygulanabilirliklerinin karşılaştırılması, ampirik antifungal tedavinin yönlendirilmesi ve nihayet hastane enfeksiyonlarının (HE) önlenmesine yönelik politikaların şekillendirilmesine katkı sağlanması bu çalışmanın başlıca amaçlarıdır.Çalışma sonucunda kandida suşlarından 57.(%74,0)'si HE etkeni olarak tanımlanmıştır. En sık karşılaşılan HE etkeni türler, sıklık sırasına göre C. albicans 22.(%38,6), C. tropicalis 14.(%24,6), C. parapsilosis 13.(%22,8) ve C. glabrata 7.(%12,3) olarak tanımlanmıştır. Nozokomiyal kan dolaşımı etkenleri arasında en sık C. parapsilosis 10.(%38,5), NÜSE etkenleri arasında ise en sık C. albicans 12.(%50) soyutlanmıştır. Tanımlamada CAC besiyeri ve ID 32C API kitlerinin birlikte kullanılması durumunda moleküler test sonuçları ile uyumlu sonuçların alındığı gözlenmiştir.Diğer taraftan kandidemi etkenleri arasında flukonazole direnç oranı yüksek olan türlerin (C. krusei ve C. glabrata) saptanmamış olması nedeni ile hastanemiz özelinde kandidemi tedavisinde söz konusu antifungalin ampirik tedavi için iyi bir seçenek oluşturabileceği düşünülmüştür.Sonuç olarak, konvansiyonel yöntemler birlikte kullanıldığında moleküler yöntemlere benzer sonuçların alınabildiği, ancak hızlı tanı için etkenin doğrudan klinik örneklerden soyutlanmasına olanak sağlayan, standardize edilmiş, moleküler yöntemlerin gerekli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Important advances have been occured related to antifungal agents, in treatment of candidiasis, and epidemiology of candida infections, especially in immuncompremized and intensive care unite patients, in last ten years. In this study; bringing up the reflection of this change in our hospital, comparison of conventional and molecular diagnostic methods that are used for identification of candida species and their practicability, establising a guide for empiric antifungal therapy and finally contributing to form policies about prevention of hospital infections, were aimed.Out of 57 Candida strains (74,0%) was isolated as hospital infection (HI) pathogens at the end of the study. The most isolated Candida strains as HI pathogens found as were C. albicans 22 (38,6%), C. tropicalis 14 (24,6%), C. parapsilosis 13 (22,8%) and C. glabrata 7 (12,3%), respectively. The most isolated pathogen in nosocomial blood stream infections was C. parapsilosis 10 (38,5%) and in nosocomial urinary tract infections was C. albicans 12 (50%). When CAC medium and ID 32C API kits were used together similar results were obtained as in molecular methods.On the other hand, fluconazole has been assesed to be a good choice for empiric therapy of candidemia due to the fact that the strains with high resistence rates to this drug such as C. krusei and C. glabrata were not determined in our hospital.In conclusion, similar results were obtained as in molecular methods when conventional methods combined with each others. Although, it should be considered that standardized molecular methods for directly isolation of the fungal pathogens from clinical specimens for rapid diagnosis, are needed.