Febril nötropenik hastalarda hastane enfeksiyon sürveyansı, prognostik risk faktörlerinin belirlenmesi ve çeşitli inflamasyon belirteçlerinin febril nötropenideki önemliliklerinin araştırılması
Infection surveillance, defining prognostic risk factors and investigation importance of inflammation markers in patients with febrile neutropenia
- Tez No: 272178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORAL ÖNCÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Hematology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Febril Nötropenik Hastalarda Hastane Enfeksiyon Sürveyansı, Prognostik Risk Faktörlerinin Belirlenmesi Ve Çeşitli İnflamasyon Belirteçlerinin Febril Nötropenideki Önemliliklerinin AraştırılmasıKanser tedavisinde çok ilaçlı kemoterapi protokollerinin gelişmesi ve daha yüksek dozların kullanılması tedavi başarısını arttırmaktadır. Bununla birlikte ortaya çıkan immünosüpresyon ve özellikle nötropeni bu hastaları daha ağır enfeksiyonlara yatkın hale getirmektedir. Bu çalışmada hastanemizde takip edilen febril nötropenik hastaların epidemiyolojik özelliklerini ortaya koymak, febril nötropenik hastalardaki prognostik risk faktörlerini tespit etmek ve C-reaktif protein (CRP), tümör nekrozis faktör ? (TNF ?), interlökin-1ß (IL-1ß), interlökin-6 (IL-6), interlökin-10 (IL-10) ve prokalsitoninin (PCT) febril nötropenideki önemliliklerini belirlemek hedeflenmiştir. Bu çalışma 01 Ocak 2007-31 Aralık 2008 tarihleri arasında Hematoloji Servisi'nde yatırılarak takip ve tedavi edilen hematolojik maligniteli nötropenik hastalarda prospektif olarak yürütülmüştür. Hastaların izlemi aktif sürveyans yöntemi ile yapılmıştır.Çalışma süresince 43 hastada gelişen 122 nötropeni atağı izlenmiştir. Atakların 99'u (%81,1) febril, 23'ü (%18,9) afebril atak olarak gelişmiştir. En sık primer tanı akut myelositik lösemi (AML) (%41,8) olup, ortalama nötropeni süresi febril ataklarda 15,41±9,75 gün, afebril ataklarda 7,00±4,58 gün olarak saptanmıştır (p=0,001). En sık mikrobiyolojik olarak tanımlanmış enfeksiyon bakteriyemi (%89,6) iken en sık klinik olarak tanımlanmış enfeksiyon mukozit (%50) idi. Gram pozitif bakteriler (%59,4) kan kültürlerinden en sık izole edilen organizmalardı ve bunları gram negatif bakteriler izlemekteydi. Nötropeni süresinin >10 gün olması (OR: 6,439, CI%95 1,537-26,724) ve santral kateter kullanımı (OR: 5,494, CI%95 1,027-29,394) febril nötropeni gelişimi için bağımsız risk faktörleri olarak saptandı. Febril atakların %8,1'i, afebril atakların ise %8,7'si fatal seyretti. Febril nötropenik hastalarda enfeksiyon varlığını göstermede IL-6 ve PCT, mortalite açısından ise PCT önemli parametrelerdi.
Özet (Çeviri)
Infection Surveillance, Defining Prognostic Risk Factors and Investigation Importance of Inflammation Markers in Patients with Febrile NeutropeniaDevelopment of multi-drug chemotherapy protocols and usage of those at the higher dosages in cancer treatment increase cure achievement. Nevertheless immunosupression and especially neutropenia make patients vulnerable to severe infections. This study was planned to exhibit epidemiological characteristics and to define prognostic risk factors of patients with febrile neutropenia and to investigate importance of C-reactive protein (CRP), interleukin-1ß (IL-1ß), interleukin-6 (IL-6), interleukin-10 (IL-10), tumor necrosis factor-? (TNF-?) and procalcitonin (PCT) in patients with febrile neutropenia. The prospective study was carried out between January 01, 2007 and December 31, 2008 on hospitalized patients with hematological malignancy and neutropenia to Hematology ward of our hospital. The patients were observed with active surveillance. 122 episodes, 99 (%81,1) of whom were febrile and 23 (%18,9) of whom were afebrile neutropenic, in 43 patients were evaluated during the study. Acute myelocytic leukemia (AML) (%41,8) was the most frequent primary diagnosis. Mean neutropenia durations were 15,41±9,75 days in febrile episodes and 7,00±4,58 days in afebrile episodes (p=0,001). While bacteremia (%89,6) was the most frequent microbiologically documented infection, mucositis (%50) was the most frequent clinically documented infection. Gram positive organisms were most common (%59,4) pathogens isolated from blood cultures, followed by gram negatives. >10 days neutropenia duration (OR: 0,156, CI%95 0,037-0,651) and central venous device (OR: 0,182, CI%95 0,034-0,974) were independent risk factors for febrile neutropenia. %8,1 of febrile and %8,7 of afebrile episodes were fatal. In febrile neutropenic patients IL-6 and PCT are important parameters pertaining to infection, only PCT was related to mortality.