Meme kanser dokusunda iskeminin steroid reseptör ve cerbB-2 ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of ischemia on steroid receptor and cerbB-2 expression at breast cancer tissue
- Tez No: 272179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kanserli meme dokusunda formolle tespit edilene kadar oluşacak iskeminin steroid reseptörlerin ekspresyonunu etkileyeceği ile ilgili bilgiler mevcuttu. İskeminin cerbB-2 ekspresyonunu da etkileyebileceği hakkında yapılmış çalışma mevcut değildi. Meme kanseri tedavisinde çok önemli prognostik değeri olan streoid hormon ve cerbB-2 düzeylerinde yanlış yorumlamalara neden olabilecektir. ?İskemi zamanının meme kanser dokusunda steroid reseptör ve cerB-2 ekspresyonu üzerine etkisi? adlı çalışma ile iskeminin kanserli meme dokusundaki bu etkileri araştırılmıştır.Çalışmaya modifiye radikal mastektomi uygulanan 20 olgu alındı. Mastektomi materyalindeki tümöral dokudan frozen için gerekli örnek alınarak,.geri kalan doku normalde uygulandığı şekilde % 10 tamponlu formalin içerisinde 24 saat süreyle fiksasyona tabii tutuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThere is knowledge about the influence of the expression of streoid receptors by the ischemia at breast cancer tissue until it fixed with formalin. But there is no study showing that ischemia may effect the cerbB-2 expression according to our knowledge. This situation may lead misinterpretation about the levels of steroid hormones and cerbB-2, which have high prognostic value at the treatment of breast cancer. These effects of ischemia at breast cancer tissue was investigated at this study named ?The effect of ischemia time on steroid reseptor and cerbB-2 expression at breast cancer tissue?Twenty patients who have undergone modified radical mastectomy was included into this study. A smaple of tumoral tissue at mastectomy material was seperated for frozen investigation, and the rest of the tissue fixated for 24 hours in 10% buffered formalin as it routinely done.