Meloksikamın erken dönem civciv embriyosunda nöral tüp gelişimine etkileri
The effects of meloxicam on neural tube development in early stage of chick embryos
- Tez No: 272180
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı meloksikamın erken dönem civciv embriyosunda nöral tüp gelişimine etkilerini ortaya koymaktır. Bu etken maddenin embriyolojik bir modelde nöral tüpün kapanmasına etkileri hakkında herhangi bildiri yoktur. Nörülasyonu incelemek için 100 adet özel patojen bulunmayan (SPF) yumurta kullanıldı. SPF yumurtalar 4 grupta incelendi (n:25). Tüm gruplar 30 saat boyunca 37,2 ± 0,1 °C sıcaklık ve % 60 ± 5 nem oranında inkübe edildi ve Hamburger ? Hamilton sınıflamasına göre 8. evrede bir embriyolojik gelişme elde edildi. 30ncu saat çalışmasında A grubuna (kontrol grubu), in ovo 0,1 ml %0,9 NaCl ve diğer gruplara da artan dozlarda meloksikam enjekte edildi. 72. saatin sonunda tüm embriyolar yumurtadan çıkartıldı ve hematoksilen eozin ile patolojik, CD138 ve tubulin beta II ile de immünohistopatolojik olarak incelendi. A ve B gruplarında nöral tüp defekti saptanmazken C ve D gruplarında toplam 8 embriyoda defekt izlendi (3'ü C grubunda ve 5'i D grubunda). Meloksikamın yüksek dozlarda erken dönem tavuk embriyosunda nöral tüp defekti insidansını arttırdığı gözlemlenmiştir. Ancak düşük dozlarda kullanımı ile ilgili daha geniş denek sayısında ve daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the effect of meloxicam in early stage chick embryos on neural tube development. There is no published information on the effect of this agent on neural tube closure in an embryological model. One hundred specific pathogen-free (SPF) chick eggs were used to investigate the neurulation. SPF eggs were invastigated in four groups (n:25). All of the groups were incubated at 37,2 ± 0,1 °C and 60 ± 5 % relative humidity for 30 hours and the eighth stage of the embryonic development as defined by Hamburger and Hamilton, was reached. At the 30th hour group A (control group) was administered in ovo 0,1 ml saline (%0,9 NaCl) and the other groups were administered meloxicam in increasing dosages. At the end of 72 hours all of embryos were extracted from eggs and they underwent pathological examination with hematoxilen eosine and immunuhistopathological examinations with CD138 and tubulin beta II. While the groups A and B showed no neural tube defects, totally eight defective embryos were detected in the groups C and D (three in group C and five in group D). Our results suggested that meloxicam, a nonselective COX inhibitor, caused neural tube closure defects when injected at supratherapeutic dosage levels. However further studies with larger numbers of objects are needed for its use in lower doses.