Ankilozan spondilitli hastalarda Vazoaktif İntestinal Polipeptid (VİP) serum seviyeleri ve bu seviyelerle inflamasyon belirteçleri ve trombosit sayıları arasındaki ilişki
The serum levels of Vasoactive Intestinal Polypeptid (VIP) at the ankylosing spondilitis patients and its association with inflammation markers and platelet counts
  1. Tez No: 272185
  2. Yazar: EYLEM ÇAĞILTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Vazoaktif İntestinal Polipeptid (VİP) sekretin/glukagon ailesinden bir nöropeptittir. Son zamanlarda önemi yeniden fark edilen VİP'in nöroendokrin-immün-gastrointestinal sistem arasındaki üçlü ilişkiyi düzenlemede önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Biz de bu çalışmamızda VİP'in, Ankilozan Spondilit (AS) hastalığındaki muhtemel rolünü araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 40 AS hastası (30 erkek, 10 kadın) ve 40 sağlıklı kontrol grubu birey alındı. Hastaların radyolojik değerlendirmeleri AS için 1984 Modifiye New York Kriterlerine göre yapıldı. Tüm hastalar Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ile değerlendirildi.Çalışma ortalama VİP düzeyleri çalışma grubu için 4.2±1.8 (pg/ml), kontrol grubu için 2.8±0.8 (pg/ml) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Vasoactive Intestinal Polypeptide (VIP) is a neuropeptide from secretin/glukagon family. Recently, the importance of VIP has recognized again and it is thought that VIP is playing an important regulatory role between neuroendocrine-immune-gastrointestinal systems. In this study, we have tried to evaluate the potential role of VIP in ankylosing spondylitis (AS) patients.In this study, 40 patients (30 male and 10 female) with AS and 40 healthy controls were included. Xray examinations and scoring of sacroiliac joints of the patients with AS were done according to 1984 Modified New York Criteria for AS. All patients have been assessed with Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index.The mean VIP levels in study group were 4.2±1.8 (pg/mL) and 2.8±0.8 (pg/mL) for controls. These results were statistically significant (p0.05). However, platelet counts and VIP levels correlated significantly (p=0.03).Our data demonstrate that VIP tended to be high in AS patients when compared with healthy subjects and correlated with platelet counts significantly, for the first time at the literature. According to this study, VIP may have potential role in the pathogenesis of AS and it is a potential candidate for many kinds of therapies.