Ankilozan spondilitli hastalarda hipotalamo-pitüiter-adrenal aksın incelenmesi
Hypothalamic-pituitary-adrenal axis in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 91839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIRNAP, PROF. DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
49 ÖZET Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine Mayıs 1999 ile Mayıs 2000 tarihleri arasında başvuran 13'ü erkek 2'si kadın toplam 15 ankilozan spondilitli hasta ile, 8'i erkek 2'si kadın toplam 10 sağlıklı kontrol grubunda, hipotolama pituiter adrenal aksı değerlendirmek amacıyla yapıldı. Hasta ve kontrol grubuna üçer gün arayla 1 mikrogram ACTH stimülasyon testi, 250 mikrogram ACTH stimülasyon testi ve ITT uygulanarak sonuçtaki kan kortizol düzeyleri değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunda yaş, cinsiyet ve iş özellikleri benzerdi. Ayrıca hasta ve kontrol grubunun bazal kortizol düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında sadece 1 mikrogram ACTH stimülasyon testindeki yüzde artışında anlamlı fark saptandı. 1 mikrogram ACTH stimülasyon testindeki O.dk, pik ve AUC kortizol cevaplan arasında ise hasta ve kontrol grubu arasında fark tespit edilemedi. Ayrıca hasta ve kontrol grubunda 250 mikrogram ACTH stimülasyon testi ve ITT kortizol cevablan benzer bulundu. Sonuç olarak, 1 mikrogram ACTH stimülasyon testindeki yüzde artışında elde edilmiş olan anlamlı kortizol cevabı, AS 'de de HPA aksının etkilenmiş olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY This study was carried on 15 patients (13 men, 2 women) with ankylosing spondylitis and 10 healty people (8 men, 2 women) who were admitted to Erciyes University Medical Faculty, Department of Physical Medicine and Rehabilitation between May 1999 and May 2000, in order to evaluate the hypothalamo-pituitary- adrenal (HP A) axis. Serum Cortisol levels of the patients and control groups were measured at bazal state and after 1 jigr ACTH, 250 jj.gr ACTH stimulating test and insuline tolerance-test (ITT) which they were applied three days intervals. Age, gender and work status of patients and control groups were similar. Also there wasn't statistically significant difference between bazal serum cortizol levels of groups. It was detected significant difference between the patents and control groups only in increase of percentage after 1 figr ACTH stimulating test. It wasn't detected any difference between the patients and control group after 1 (igr ACTH situmulating test (peak and AUC Cortisol responses). In addition, the Cortisol responses of 250 |igr ACTH stimulating test and ITT of the patients and Control groups were detected similar. As a result,statistically significant increase in Cortisol response to 1 mikrogram ACTH stimulation suggest that there is remarkable changes in HPA axis in RA.