Akut nekrotizan pankreatitte infliksimab ve hiperbarik oksijen tedavi kombinasyonunun inflamasyon üzerine etkileri.
Effects of infliximab and hyperbaric oxygen therapy combination in inflamation of the acute necrotizing pancreatitis.
- Tez No: 272193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YİĞİT, PROF. DR. ORHAN KOZAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akut pankreatit modeline yönelik çalışmalarda akut pankreatitin başlaması ve ilerlemesinde serbest oksijen radikallerinin (SOR) rolü belirginleşmiştir. En temel mekanizma SOR üretimine bağlı değişimler sonucu hücre içi oksidasyon redüksiyon dengesinde oksidasyon lehine artış görülmesidir. Bununla birlikte pankreatitte sistemik inflamasyonun şiddeti çeşitli inflamatuar mediatörlerin aktivasyonu ile ilişkilidir. Tümör nekrozis faktör alfa (TNF alfa), inflamasyonun gelişiminde merkezi bir role sahiptir. Bu çalışma ile akut nekrotizan pankreatit modelinde TNF alfa inhibitörü infliksimab ile hiperbarik oksijen tedavisinin inflamasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Çalışmamızda her biri 12 hayvandan oluşan toplam 5 grupta 60 adet Wistar-Albino rat kullanıldı. Deneysel pankreatit modeli laparotomi, duodenal ponksiyon ve intraduktal taurokolik asit infüzyonu ile gerçekleştirildi. Birinci grup (sham) hayvanlara laparotomi ve pankreas manipülasyonu, 2. gruba (kontrol) laparotomi ve deneysel pankreatit uygulandı. Tedavi gruplarında (3. 4. ve 5. gruplar) ise sırasıyla; infliksimab, hiperbarik oksijen (HBO) ve infliksimab ile kombine HBO tedavisi uygulandı. Tüm hayvanlar 48. saatte sakrifiye edilerek, pankreas dokusu ile birlikte serum amilaz için kan örneği alındı.Sonuç olarak; 2, 3, 4 ve 5. gruplarda şiddetli nekrotizan pankreatit başarılı bir şekilde oluşturuldu. Histolojik değerlendirmede, pankreatit grubunun doku kesitlerinde yaygın asiner nekroz, yağ nekrozu, hemoraji ve inflamasyon mevcuttu. 3, 4 ve 5. gruplarda amilaz ve malondialdehit (MDA) 2.
Özet (Çeviri)
In studies regarding acute pancreatitis model, the role of free oxygen radicals in initiation and progression of the disease became remarked. The principal mechanism is a change in intracellular oxidation-reduction balance favoring oxidation, because of free oxygen radical production. Besides, severity of systemic inflammation in pancreatitis is associated with various inflammatory mediators. Tumor necrosis factor alpha (TNF alpha) has a central role in the progression of inflammation. In the present study, the effects of TNF alpha inhibitor İnfliximab and hyperbaric oxygen treatment on inflammation in acute pancreatitis model has been studied.In this study we utilized 60 Wistar-Albino rats in 5 groups, each consisting of 12 animals. Experimental pancreatitis was performed by laparotomy, duodenal penetration and intraductal taurocolic acid infusion. The first group (sham) underwent laparotomy and pancreas manipulation, the second (control) laparotomy and experimental pancreatitis. In treatment (3rd, 4th and 5th) groups, we consecutively applied İnfliximab, hyperbaric oxygen (HBO) and İnfliximab+ HBO combination. All animals were sacrificed on 48th hour, and pancreatic tissue and blood samples were collected for pathologic and biochemical studies.As a result; we have successfully created severe necrotizing pancreatitis in the 2nd, 3rd, 4th and 5th groups. Histological assessment revealed the presence of diffuse acinary necrosis, fatty necrosis, hemorrhage, and inflammation in the tissue sections of pancreatitis group.