Primer açık açılı glokomda yapısal ve fonksiyonel testlerin karşılaştırılması
Comparison of structural and functional analyses in primary open angle glaucoma
- Tez No: 272192
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BAYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda glokomun tanı ve takibinde kullanılan yapısal ve fonksiyonel testlerin karşılaştırmalı analizini yapmak ve öne çıkan verileri tespit etmek hedeflenmiştir. Primer açık açılı glokomlu (PAAG) 40 hastanın 80 gözü ile kontrol grubunu oluşturan 23 normal olgunun 46 gözü çalışmaya dahil edildi. Detaylı anamnez ve oftalmolojik muayenenin ardından her olguya geçici Patern Elektroretinografi (PERG), sabit durum PERG (ssPERG), bilgisayarlı görme alanı (BGA), Optik Koherens Tomografi (OKT) retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve maküla kalınlığı incelemesi ile Heidelberg Retinal Tomografi (HRT) testleri uygulandı. Çıkan sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Testlerin birbirleriyle ilişkisi incelenerek duyarlılık ve seçicilikleri hesaplandı. İki grup arasında PERG testinin N35 latansı için anlamlı fark yoktu. PERG P50 ve N95 ile ssPERG latansında ise PAAG grubunda anlamlı bir gecikme tespit edildi. Dalga amplitüdleri incelendiğinde PAAG grubunda dalga amplitüdleri, ssPERG testinde daha belirgin olmak üzere her iki testte anlamlı olarak düşük bulundu. PERG ve ssPERG testlerinin latans değerleri yapılan diğer testlerin hiçbir parametresiyle anlamlı bir ilişki göstermedi. Ancak bu testlerin amplitüd değerleri, BGA ortalama deviasyon (MD) değeri ile pozitif, patern standart deviasyon (PSD) değeri ile negatif bir korelasyon gösterdi. OKT ile ölçülen RSLT kalınlığında temporal kadranla orta, diğer kadranlar ile iyi, ortalama değer ile çok iyi düzeyde korelasyon görüldü. Maküla kalınlığında ise 6 mm'lik alt ve nazal alan en güçlü ilişkiyi gösterdi. HRT'nin stereometrik parametrelerinden çukur alanı, çukur/disk oranı, vertikal çukur/disk oranı, çukur şekil ölçüsü parametreleriyle negatif, rim/disk oranıyla pozitif bir korelasyon içindeydi. Tespit edilen tüm ilişkili parametreler ssPERG testinin amplitüd değeri için daha anlamlıydı. Duyarlılık ve seçicilikleri açısından da ssPERG amplitüdünün PERG amplitüdlerine göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi. Sonuç olarak glokomun yönetiminde, oluşan hasarı sadece retina gangliyon hücresi (RGH) veya nöroretinal rim kaybı olarak görmemek, devam eden anatomik ve fonksiyonel bir ilişkinin olduğunu göz önüne alarak, yapısal ve fonksiyonel testleri bir bütün olarak değerlendirmek gerekmektedir. Ayrıca bunlar arasında rutin pratikte pek yer bulamayan ssPERG testinin değerli bilgiler sağladığı ve OKT parametreleri ile önemli derecede korele olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare the structural and functional analyses in eyes with primary open-angle glaucoma (POAG). 40 POAG patients and 23 age-matched controls in both eyes were enrolled in this study. Each study participant underwent detailed ophthalmologic examination, transient pattern electroretinography (PERG) and steady state pattern electroretinography (ssPERG), standard automated perimetry (SAP), Heidelberg retinal tomography (HRT) optic nerve head evaluation and optical coherence tomography (OCT) retinal nevre fiber layer and macular thickness analysis. Results are compared in both groups and correlations, sensitivity and specificity of the analyses are evaluated. PERG N35 latency didn?t differ between two groups. There were a delay in PERG P50, N95, ssPERG latencies and a significant depression in amplitudes for POAG group. There was a significant correlation between PERG amplitudes and all other test parameters. OCT parameters; averaged RNFL thickness and 6-mm-nasal area thickness of the macula showed the most significant relationship with the retinal ganglion cell (RGC) activity. Among SAP and HRT parameters; MD and cup shape measure revealed the best correlation coefficients. These correlations were stronger for ssPERG. The sensitivity and specificity of ssPERG were also higher. Glaucomatous damage does not express itself only by retinal ganglion cell loss or neuroretinal rim loss. These two entities, function and structure are in a continuous relationship and must be considered together in management of glaucoma. Steady state PERG is well correlated with OCT and a valuable tool for clinician to detect functional damage.