Hiperbarik oksijen tedavisinin osteoblast ve hidroksiapatit seramik ile hazırlanan kemik prefabrikasyon üzerine etkisinin incelenmesi
The influence of hyperbaric oxygene therapy on bone prefabrication: experimental study in rats
- Tez No: 272204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH UYGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyomühendislik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Bioengineering, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT), kemik prefabrikasyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç için çalışmada, 60 adet erkek Sprague - Dawley rat kullanıldı. Her birinde 10 rat olacak şekilde toplam 6 grup oluşturuldu. 1. 3. ve 5. gruplarda hidroksiapatit seramiklerinin içine vasküler bir implantasyon yapılmadan kemik prefabrikasyonunun gerçekleştirilmesi, 2. 4. ve 6. gruplarda ise hidroksiapatit seramiklerinin yüzeyel inferior epigastrik arter ve ven ile pedikülüze edilerek prefabrikasyonunun gerçekleştirilmesi planlandı. Ayrıca 3. 4. 5. ve 6. gruplarda hidroksiapatit seramiklerinin içine mezenkimal hücre implantasyonu uygulandı. 5. ve 6. gruplara ise ek olarak hiperbarik oksijen tedavisi eklendi. Çalışmanın devamında ise, pedikülüze edilmiş ya da edilmemiş olan tüm gruplardaki hidroksiapatit blokları sıçanların inguinal bölgesinde hazırlanan subkutan poş içine yerleştirildi. Uygulanan bu cerrahi işlemden 2 hafta sonra, insizyon hatları yeniden açılarak, hidroksiapatit seramikleri, çevre dokudan vasküler invazyonun olmasını engellemek için silikon örtü ile sarıldıGerçekleştirilen, kemik prefabrikasyonunun neovaskülarizasyonu ve osteogenezsis miktarı radyolojik, sintigrafik, biyokimyasal ve histolojik değerlendirme yöntemleri ile değerlendirildi ve osteogenesisin derecesi istatistiksel olarak gösterildi. Neovaskülarizasyon ve osteogenesisin en fazla, mezenkimal kök hücre implantasyonu yapılan, pedikülüze edilen ve takiben hiperbarik oksijen tedavisi uygulanan 6. grupta olduğu görüldü. Sonuç olarak bu çalışmada hiperbarik oksijen tedavisinin, optimal ve hızlı kemik prefabrikasyonunun sağlanabilmesinde önemli bir etken olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this pilot study is to evaluate the effect of hyperbaric oxygene therapy on prefabricated bone graft. Sixty male Sprague-Dawley rats were used. Experimental animals were divided into six groups, each of which contained 10 rats. In group 1, 3, 5, rats bone prefabrication was planned without any vascular pedicle, in group 2, 4, 6, hydroxyapatite ceramics were vascularized by the superficial inferior epigastric artery and vein. These vessels were passed through the hole of the hydroxyapatite blocks. In addition, in group 3, 4, 5, 6, mesenchymal stem cells were administered into the hydroxyapatite. Morover, in group 5 and 6, both of mesenchymal stem cells and HBO were administered. Subsequently, in all groups, the hydroxyapatite blocks were placed subcutaneously into the groin. In all groups, at 2 weeks after insertion, the groin incision was reopened and all hydroxyapatite ceramics were isolated from other tissues by a silicone sheet envelope to avoid vascular invasion.The presence and density of any new bone formation and neovascularization from the vascular bundle was evaluated by x-ray, microangiography, scintigraphy, biochemical analysis and histomorphometry. The newly formed vessels and bone formations were significantly greater in group 6 than the other groups. This preliminary study therefore suggests that; HBO enhaces neovascularization and osteogenesis, for this reason HBO are required for optimal and faster prefabrication of a vascularized bone graft.