Statin yan etkisi gelişen hiperlipidemi olgularında aralıklı rosuvastatin kullanımının lipid profiline etkisi ve pleiotropik etkinliği
The effect of rosuvastatin usage with intervals on lipid profile and its pleiotropic effectiveness in hiperlipidemic patients having statin side effects
- Tez No: 272205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KÜÇÜKARDALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türk toplumunda koroner kalp hastalığı (KKH) morbidite ve mortalite nedenleri arasında ilk sırayı almakta ve sıklığı giderek artmaktadır. KKH gelişiminde en önemli risk faktörü hiperlipidemidir ve statinler ile tedavi edilir. Statinler ayrıca antiinflamatuar ve immunomodulatuar etkiler gösterir ve bu yararlı etkilerine pleiotropik etkileri denilmektedir. Bu çalışmanın amacı, statin yan etkisi nedeniyle ilaç dozu azaltılan veya tedavisi sonlandırılmak zorunda kalınan hastalarda , 12 hafta süreyle haftada bir gün 10 mg rosuvastatin kullanımının lipid profili üzerine etkisi ve pleiotropik etkinliğini araştırmaktır.Çalışmaya 22 rosuvastatin tedavisi alan hasta (yaş 50,40±17,74 yıl) ve 22 rosuvastatin tedavisi almayan (kontrol) grubu ( yaş 53,77±14,53 yıl) alındı. Tedavi öncesi ve sonrasında lipid profili , serum E-selektin, P-selektin, TNF-?, hs-CRP, IL-6 düzeyleri ölçüldü.Çalışmamızda; rosuvastatin grubunda, haftada bir kez 10 mg rosuvastatin kullanımı ile tedavi öncesi ve sonrası lipid düzeylerinde anlamlı değişiklik olmadı (p>0,05). Kontrol grubunda ise lipid düzeyleri 12. hafta sonunda yükseldi (p< 0,05). ALT ve CPK değerleri her iki grupta da normal sınırlara geriledi.
Özet (Çeviri)
In Turkish Population, coronary heart disease is the most frequent cause of the mortality and morbiditiy and its frequency is getting higher. In coronery heart disease the most important risc factor is hyperlipidemia and it can be treated with statins. In addition to their anti-hyperlipidemic activity, they exert antiinflammatuary and immunomodulatory effects and these are called pleiotropic activities. The aim of this study is to determine the effectiveness on lipid profile and pleiotropic activities of the once weekly usage of 10 mg rosuvastatin for 12 weeks in patients, which the dose of the statins have to be reduced or terminated because of the side effects of these drugs.22 patients taking rosuvastatin (age 50,40±17,74 years) and 22 patients not taking rosuvastatin (control group) ( age 53,77±14,53 years) were included in the study. Before and after teatment serum E-selectin, P-selectin, TNF-?, hs-CRP, IL-6 levels are measured.In our study, in rosuvastatin group, by using 10 mg rosuvastatin once a week, before and after teatment lipid levels of two group were not different (p>0,05). In control group, lipid levels arised after twelve weeks (p>0,05).In each two groups ALT and CPK levels came to the normal range.