Laparoskopik kolesistektomi cerrahisinde preoperatif beslenme solüsyonunun postoperatif bulantı ve kusmaya etkisinin karşılaştırılması
The research of the effect of the preoperative carbon hydrate drink on the postoperative nausea and vomiting in the laparoscopic cholecystectomy surgery
  1. Tez No: 272203
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, laparoskopik kolesistektomi yapılacak ASA I-II hastalarda cerrahiden 2 saat önce verilen 400 ml karbonhidrat içeceğinin, 8 saat aç bırakılan hastalara göre preoperatif ankisiyeteye, gastrik pH-gastrik rezidüel volüm üzerine etkilerini, postoperatif bulantı ve kusma (POBK) ve antiemetik ilaç tüketimini karşılaştırmaktır. 40 hasta, rastgele preoperatif içecek grubu (Grup Kİ, n=20) ve 8 saatlik açlık grubu (Grup AÇ, n=20) ikiye ayrıldı. Kİ grubunda cerrahiden 2 saat önce 400 ml preoperatif içecek verildi, AÇ grubunda ise cerrahi öncesi 8 saatlik açlık sağlandı. Her iki grup genel anestezi altında opere edildi. Entübasyon sırasında her iki grupta da aspirasyon olmadı. Orogastrik tüp yerleştirilen hastalarda gastrik pH-gastrik rezidüel volüme bakıldı. Bulantı ve kusma Verbal Deskriptif Skalası (VDS) ile değerlendirildi. Postoperatif bulantı olduğunda metoklopromid verildi. Vital bulgular, gastrik pH-gastrik volüm, hasta memnuniyeti, postoperatif bulantı ve kusma, antiemetik ilaç tüketimi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study has been done to compare the effect of the 400 ml carbon hydrate drink given to the ASA I-II patients who will go under laparoscopic cholecystectomy 2 hours prior to the operation compared to the ones who have been starving for the last 8 hours in order to understand their satisfaction; the effect on the gastric pH-gastric residual volume; postoperative nausea and vomiting (care unit after anesthesia and 24th hour) and the antiemetic medicine consumption (care unit after anesthesia and 24th hour). 40 patients were divided into two groups randomly: preoperative drink group (Group KI, n=20) and 8-hour-starving group (Group AC, n=20). Group KI was given 400 ml preoperative drinks 2 hours prior to the operation and in Group AC an 8-hour-starving has been established before the operation. Both groups were operated under general anesthesia. Any aspiration has been witnessed in both groups during the intubations. Gastric pH-gastric residual volume has been tested in the patients with orogastric tube. Nausea and vomiting have been evaluated with Verbal Descriptive Scale (VDS). Metoclopramide was applied when postoperative nausea aroused. Vital findings, gastric pH-gastric volume, patient satisfaction, postoperative nausea and vomiting (PACU and 24th hour) and antiemetic medicine consumption (PACU and 24th hour) were evaluated.