Elektif laminektomi operasyonu geçirecek hastalarda preoperatif verilen gabapentinin farklı dozlarının postoperatif analjeziye etkisi
The effect of different doses of gabapentin given preoperatively to the patients who will go under an elective laminectomy operation on the postoperative analgesia.
  1. Tez No: 272210
  2. Yazar: ELA ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda, elektif laminektomi operasyonu geçirecek hastalarda preemptif analjezi sağlamak için preoperatif verilen farklı dozlardaki gabapentinin postoperatif ağrı, tramadol tüketimi ve ek analjezik gereksinimi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. 59 ASA I-II hasta randomize şekilde operasyondan 1 saat önce plasebo kapsül verilen kontrol grubu (Grup 1, n=20), preemptif analjezi sağlamak için 900 mg gabapentin verilen (Grup 2, n=20) ve 1200 mg gabapentin verilen (Grup 3, n=19) 3 gruba ayrıldı. Ameliyatın sonunda her 3 grupta ki hastalara hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı ile İV tramadol verildi. Postoperatif dönemde hastaların 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12. ve 24. saatlerde ağrıları vizüel ağrı skalası (VAS) ile değerlendirildi. Total tramadol kullanımı, bolus butonunu kullanma sayıları ve ek analjezik kullanımları kaydedildi. 1, 2, 3. saatlerde VAS skoru Grup 1 ve 2' de Grup 3' e göre belirgin yüksek olarak gözlenirken, Grup 1 ve 2 arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi (sırasıyla 1., 2., 3. saat; p=0,02, p=0,01, p=0,01). Total tramadol tüketimi Grup1 ve 2' de (sırasıyla 390,5±75,3, 356,3±64,3) benzerken Grup 3' de en azdı (267,5±97,8). Ek analjezik ihtiyacı en çok Grup 1 ve 2' de gözlendi ve bu iki grup arasında analjezik ihtiyacı istatistiksel olarak benzer bulundu (p=0,93). Yan etki olarak en sık bulantı-kusma ile karşılaşıldı. Bulantı-kusma en çok Grup 1 ve 2' de, en az Grup 3' de gözlendi. Sonuç olarak, elektif laminektomilerde preemptif analjezi sağlamak için cerrahiden 1 saat önce verilen tek doz 1200 mg gabapentinin postoperatif erken dönemde etkin analjezi sağladığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In our study the effect of different doses of gabapentin, given preoperatively in order to obtain preemptive analgesia to the patients undergo an elective laminectomy operation, has been researched for the postoperative pain, tramadol consumption and the necessity of an additional analgesic. 59 ASA I-II patients were divided into three groups randomly: (Group 1? The control group?, n=20) was given placebo capsule an hour before the operation; 900 mg. gabapentin was given to the second group in order to obtain a preemptive analgesia (Group 2, n= 20), and the third group (Group 3, n=19) was given 1200 mg. Gabapentin. At the end of the operations all the patients were given tramadol IV via patient controlled analgesia apparatus (PCA). In the postoperative period, the pain scores of the patients at the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 6th, 8th, 12th and the 24th hours were evaluated by visual analog scale (VAS). Their total tramadol usages, bolus button-usage numbers and their usages of additional analgesic were recorded. VAS scores for the first 3 hours were meaningfully different among the groups. Although the Group 1 and the Group 2 had the highest VAS scores during the 1st, 2nd and the 3rd hours, no significant difference was established between these two groups. While the total Tramadol consumption was similar among Group 1 and 2 (390.5+-75,3 356,3+-64.3), it was the lowest in Group 3 (267.5+-97.8). The necessity of an additional analgesic was observed highly in the Group 1 and the Group 2 and it was found similar among them (p=0,93). Nausea and vomiting were the most seen side effects. In Group 1 and 2, they were highly observed but in the Group 3 it was less. In conclusion, it has been proved that the preoperative use of one dose of 1200 mg. Gabapentin in elective laminectomy operations given to the patients an hour before the operation provided an effective analgesia in the early postoperative period.