Tüberkülozlu asker hastalarda mycobacterium tuberculosis genotipinin DNA Parmakizi Yöntemi ile incelenmesi
Investigation of mycobacterium tuberculosis genotype with DNA Fingerprint Method in soldier patients with tuberculosis
- Tez No: 272213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ülkemizde tüberküloz açısından risk grubu olarak kabul edilen askeri birliklerde bulaş durumunu ortaya koymak ve ülke moleküler epidemiyolojik verilerine katkıda bulunmak amacıyla yapıldı. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nde 2006-2009 yılları arasında tüberküloz tanısı alan 289 asker hastanın kültürleri incelendi. Genotiplemesi spoligotyping yöntemi ile İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Tüberküloz Laboratuvarı'nda yapıldı. İkiyüz seksen dokuz izolattan 89 farklı suş izole edildi. T1 ve LAM7 baskın suşlar idi. Direnç gelişimi ile ilişkilendirilen Pekin suşu 4 hastada izole edildi. İzolatların 239 tanesi 2-59 arası suş içeren 35 kümeye ayrılırken 50 tanesinin unique olduğu saptandı. Kümelenme oranı % 70,6 olarak hesaplandı. Kümelenme saptanan hastalarda bulaş araştırıldı. Sadece 10 çift hastada zaman, mekan birlikteliği saptandı. Tüm suşların ve ayrı ayrı baskın suşların yaşadıkları yere göre haritalaması yapıldığında izolatların çoğunun Marmara Bölgesinden kaynaklandığı saptandı. Yeni bulaşı yansıttığı düşünülen kümelenme oranı yüksek bulundu. Bu durum; kullanılan genotipleme yönteminin ayırım gücünün düşük olması, ikinci bir genotipleme yöntemi ile kombine edilmemiş olması ve izole edilen gen ailelerinin ülkemizde baskın olan gen aileleri olmasına bağlandı. On çift hariç hastaların aynı dönemde aynı birlikte bulunmamış olmaları ve aile içi temaslarının olması da bu tespiti destekledi. Bu değerlendirmeler ışığında askeri birliklerde bulaş oranının beklendiği kadar yüksek olmadığı sonucuna varıldı. Hasta sayısının ve kümelenme oranının Marmara Bölgesinde artmış olması iç göçün bir yansıması olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the tuberculosis transmission situation in garrisons which are accepted to be hazardous for transmission and to contribute to molecular epidemiologic data of our country. The cultures of 289 soldier patients with tuberculosis who were diagnosed in GMMA Haydarpasa Training Hospital Pulmonary Department between 2006-2009 were investigated. Genotyping was performed with spoligotyping method at the laboratory of tuberculosis of the University of Istanbul Experimental Medicine Research Institute. Eightynine different genofamilies were isolated from 289 patients. T1 and LAM7 were dominant genofamilies. Beijing genofamily which is related with high drug resistance was isolated from 4 patients. Fifty of the isolates were unique while 239 were clustered into 35 cluster of 2-59 isolates. The clustering rate was 70,6 %. Transmission was investigated in clustered cases. Only 10 pairs of clustered patients shared the same place at the same time. When all isolates and the each of the dominant genofamilies were mapped in terms of the patients? hometowns, most of the isolates were found to be originated from the Marmara region. Clustering rate which reflects new transmission was found to be high. This was depended on; the low discrimination power of our genotyping method, lack of combining with a second method, and also belonging of our isolates to the dominant genofamilies in our country. Supporting this finding, the patients had not been in the same garrison at the same time, except ten pairs, and most of them had a contact history. The transmission rate in the garrisons were not as high as expected. The increased patient count and clustering rate in Marmara Region was thought to be a reflection of interregional migration.