Bevacizumab'ın trabekülektomi uygulanan tavşanların konjonktivasında yara iyileşmesi üzerine etkisi.
The effect of Bevacizumab on conjunctival wound healing after trabeculectomy in rabbits.
- Tez No: 272212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
?Bevacizumab'ın Trabekülektomi Uygulanan Tavşanların Konjonktivasında Yara İyileşmesi Üzerine Etkisi?Bu araştırma, vasküler endotelyal büyüme faktörü inhibitörü olan bevacizumab'ın, trabekülektomi ameliyatı sonrasında yara iyileşmesine etkisini, tavşanlarda değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 20 tavşan üzerinde yapıldı. 10'ar tavşanlık iki grup oluşturuldu. Her iki grupta da tavşanların sağ gözüne trabekülektomi ameliyatı uygulandı. Ameliyat sonrasında gruplardan birine subkonjonktival olarak 1.25 mg bevacizumab, diğerine dengeli tuz solüsyonu enjekte edildi. Ameliyattan sonra tüm hayvanlar, postoperatif 1, 3, 5, 10, 15 ve 30. günlerde muayene edildi. Yapılan muayenelerin hepsinde ameliyatlı gözlerin göz içi basıncı (GİB) değerleri, bleb vaskülaritesi ve bleb formasyonu değerlendirildi. Çalışmanın sonunda ameliyatlı gözlere enükleasyon uygulandı. İki grupta da fibrozis ve inflamasyon miktarını değerlendirmek ve derecelendirmek için histolojik çalışmalar yapıldı. Bu çalışmada bevcizumab'ın filtrasyon cerrahisinin başarısını istatistiksel olarak anlamlı derecede artırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to evaluate the effect of bevacizumab which is a vascular endothelial growth factor inhibitor on wound healing after trabeculectomy surgery in the rabbit eye. We used 20 rabbits in our research. We allocated rabbits randomly to two groups (10 per group). We applied trabeculectomy to the right eyes of all rabbits. We injected bevacizumab subconjonctivally in one group and balanced saline solution in the other. We examined the rabbits on postoperative days 1, 3, 5, 10, 15 and 30. In these postoperative examinations; intraocular pressure values, bleb vascularity and bleb formation were evaluated. At the end of the study, we applied exenteration on all operated eyes. In each group the histological studies were performed to evaluate the rate of fibrosis and inflammation. Bevacizumab significantly improved the outcome of filtration surgery in this study.