Benign prostat hiperplazisi nedeniyle yapılan prostatektomi sonrası noktüride meydana gelen değişimin noktüri alt gruplarına göre incelenmesi
The evaluation of the difference in nocturia according to the subgroups in patients who undervent prostatectomy due to benign prostatic hyperplasia
- Tez No: 272214
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR VEHBİ BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Benign prostat hiperplazisi nedeni ile yapılan prostatektomi sonrasındanoktüride meydana gelen değişikliğin noktüri alt gruplarına göreincelenmesiAlt üriner sistem semptomlarının (AÜSS) görülme sıklığı yaşlanmayla birlikteartmaktadır. Erkeklerde AÜSS'nin en sık nedenlerinden biri benign prostathiperplazisidir (BPH). AÜSS içinde hayat kalitesini en çok bozan noktüridir.Ancak BPH'nın cerrahi tedavisi sonrası noktüri alt gruplarında düzelme olupolmadığı bilinmemektedir. Çalışmamızda prostatektomi yapılan hastalarda altgruplarına göre noktüride meydana gelen değişiklikleri ve hayat kalitesiüzerine etkilerini inceledik.Nisan 2006 - Mart 2009 arasında kliniğimizde BPH tanısıyla prostatektomiyapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Uluslarası Kontinans Derneği(ICS)'nin tanımına göre gece idrar yapmak için uyanmak noktüri kabul edildi.Noktüri, noktürnal poliüri, gece mesane kapasitesinde azalma, poliüri vesınıflandırılamayan olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Hastalara ameliyat öncesi veameliyat sonrası üçüncü ayda üç gün işeme günlüğü doldurtuldu,üroflovmetri yapılıp, işeme sonrası kalan idrar hacmi (PVRİ) belirlendi, IPSSve noktüriye özgü hayat kalitesi formu doldurtuldu. Prostat hacimleriabdominal USG ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the difference in nocturia according to the subgroups in patients who underwent prostatectomy due to BPH.The frequency of lower urinary tract symptoms (LUTS) increase withaging in males. In men, BPH is one of the most common cause of nocturia.Nocturia which is one of the main symptom of the LUTS, impairs the qualityof life, However, the difference in the number of nocturia, after surgicaltreatment in BPH is unknown. We aimed to determine the changes in thenumber and the type of nocturia according to its subgroups and the effectson quality of life in men with BPH after surgical treatment.The patients with BPH underwent prostatectomy from April 2006 toMarch 2009 were included in our study. According to the InternationalContinence Society (ICS) nocturia was defined as to wake up at night forvoiding. We divided our patients into four groups as; polyuria, nocturnalpolyuria, reduced bladder capacity at night and unclassified type. Patientswere told to fill a voiding diary before and three months after the surgery.Their uroflowmetries and postvoiding urine volumes were recorded. Theyfilled the IPSS and the nocturia specific quality of life (QOL) forms. Prostatevolumes were measured with abdominal ultrasonography.